Chytrá konvice

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Filtrační konvice se objevují na našem trhu již déle. Jedná se na první pohled o normální rychlovarnou konvici, její funkce je ale jiná – a to přefiltrovat vodu z vodovodu. Zbavuje tak jedním stiskem tlačítka vodu přechodné tvrdosti, chloru a jiných nežádoucích minerálů, které se v kohoutkové vodě mohou ve zvýšeném množství vyskytnout.

Několikastupňová filtrace je schopna odstranit také veškeré herbicidy, pesticidy a těžké kovy, které by se eventuálně do vody omylem dostaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Ne ve všech regionech je tato filtrační konvice potřebná – někde teče voda méně tvrdá, někde více, vždy ale obsahuje chlor. Pokud se vám tedy nechce delší dobu čekat, než chlor vyprchá, filtrační konvice se vám vyplatí určitě.

Umí toho i víc

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Nové konvice ale toho umí mnohem více – integrují funkci filtrační a možnost klasického ohřevu. Studená i horká voda jsou tedy zbaveny nečistot díky efektivní pětistupňové filtraci. Říká se, že i zelenina uvařená v této přefiltrované vodě chutná lépe. Typy jsou navíc poměrně pěkně zpracované – mají takzvaný „slim“ design, jsou tedy úzké, pěkně se drží v ruce a navíc se všude pohodlně vejdou, třeba i na poličku v ledničce. Můžete tak uchovávat čerstvou vodu stále chlazenou. Chutná výborně!

Další velkou výhodou je úplná průhlednost, takže můžete průběh vaření i filtrování snadno sledovat. Víko je konstruováno prakticky tak, že je možné snadno vodu doplňovat. Vybrat si můžeme filtrační konvici o objemu 1,3 litru až 3,6 litru. Doporučujeme pro nákup zlatý střed – nejprodávanější jsou typy kolem 2 litrů.

Výhody pořízení filtrační konvice:

  • Nemusíte se obávat pít vodu z vodovodu.

  • Voda lépe chutná a neobsahuje zdraví škodlivé látky.

  • Nemusíte se vláčet s těžkými PET lahvemi s vodou, u které navíc nevíte, jak byla uskladněna.

  • Filtrovat vodu z kohoutku také vyjde levněji než kupovat vodu balenou.

  • Pití vody z kohoutku je ekologicky šetrnější než produkce zbytečného plastového odpadu.

  • Přefiltrovaná voda chutná srovnatelně jako chlazená voda z kohoutků, které mají integrované tzv. americké neboli skříňové ledničky.

  • Cenově vyjde srovnatelně jako rychlovarné konvice (tuto chytrou konvici s objemem 2 litry lze pořídit již od 500 Kč).

  • Přefiltrováním vody výrazně prodloužíte životnost dalších přístrojů na přípravu kávy, čaje či pokrmů – nebudou se v nich totiž usazovat nečistoty z vody nepřefiltrované.

Pamatujte na výměnu filtrů!

Tyto moderní typy jsou většinou vybaveny indikátorem životnosti filtru. Jeho životnost je dána zejména tím, jak často přístroj používáme. Při dennodenním použití vydrží jeden filtr asi tak 1,5 měsíce, resp. cca 100 přefiltrovaných litrů vody. Potom je třeba jej vyměnit. Jeden filtr stojí kolem 125 Kč. Není to až tak velký výdaj v poměru ke kupování vod balených, přeci jen je s ním ale třeba počítat.

Pokud vás tedy nebaví se zabývat neustálým dokupováním vodních filtrů, je lepší si jich nakoupit naráz více – 8 na rok by mělo bohatě stačit, a už se nebudete muset vaší filtrační konvicí více zabývat.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com