Architekti se už po generace snaží vytvořit vyváženou souhru přirozeného a umělého světla, což je výzvou právě v severských zemích, kde jsou dramatické sezonní rozdíly součástí života. Ve Finsku se dlouhé chladné zimy s nízkými hladinami denního světla střídají s krátkými mírnými léty přinášejícími nekonečné hodiny slunečního svitu. Severští návrháři se proto stali mistry osvětlení – vytvářejí novátorská a elegantní řešení, která jim umožní zkrotit podmínky prostředí, ve kterém žijí.

Jedním takovým mistrem je Alvar Aalto, který toto umění zdokonaloval po desetiletí experimentováním s osvětlením v mnoha veřejných i soukromých budovách, které navrhl. Zastával názor, že architektura musí sloužit lidem, a že přirozené světlo je zásadní pro naši duševní i fyzickou pohodu. Své interiéry vybavoval chytře umístěnými okny a světlíky, aby do nich dostal co nejvíc nepřímého denního světla. Tam, kde byl denního světla nedostatek, doplňoval jej a vytvářel pomocí světla umělého.


Pro Aalta bylo dobře promyšlené umělé osvětlení výrazem humanistické filozofie, které, když se dobře provede, dokáže sbližovat lidi a má i terapeutický účinek. Proto vytvářel svítidla, která napodobovala rozmanitost přirozeného světla – svítidla, která vyzařují přímé i nepřímé měkké světlo a zároveň oči nikdy nevystaví zdroji světla přímo. Světlo Aaltových svítidel je jemné a rozptýlené jako světlo sluneční, které dopadá skrz listy stromů. Vytváří hřejivou atmosféru a zároveň podporuje konkrétní funkčnost prostoru, ve kterém svítidla jsou. Vyzařují elegantní skulpturální krásu, ať jsou rozsvícená, či zhasnutá.
Ve spolupráci s interiérovými designéry také studio Artek vytvořilo průvodce, který pomůže určit, jaké osvětlení pro různé funkční prostory doma potřebujete. Lze podle něj vybrat svítidla pro konkrétní prostor a vymyslet, jak je rozmístit. Stránku s těmito návody najdete na artek.fi. Můžete se inspirovat příklady osvětlení a dovědět se rady, jak vytvořit příjemné, pohodlné a funkční interiéry.

Artek – Art & Technology

Artek – Art & Technology

Artek založili roku 1935 v Helsinkách čtyři mladí idealisté. Byli to Alvar a Aino Aaltovi, Maire Gullichsen a Nils-Gustav Hahl. Jejich cílem bylo „prodávat nábytek a propagovat výstavami a dalšími vzdělávacími prostředky moderní kulturu bydlení“. Artek si stále udržuje radikálního ducha svých zakladatelů a zůstává i dnes inovativním hráčem ve světě moderního designu, kde vytváří nové výrobky na pomezí designu, architektury a umění. Kolekce Arteku navrhují přední finští a mezinárodní designéři a tvoří je nábytek, osvětlení a bytové doplňky. Všechny výrobky se vyznačují čistotou formy, funkčností a poetickou jednoduchostí.