Jedním z hlavních zdrojů formaldehydu v našich domech je nábytek vyrobený z dřevotřísky. Ale to je jen špička ledovce. Podlahoviny, koberce a tapety také přispívají k celkovému množství formaldehydu v našich domácnostech. Je skoro všude.
Není to jen v interiéru
Produkty spalování dřeva a uhlí v otevřeném ohni, a dokonce i cigaretový kouř také produkují formaldehyd. Tato chemická látka je také nalezena v oblečení, čisticích prostředcích a dokonce i v nekvalitních hračkách. „V Německu je od 1. ledna 2020 povoleno uvádět na trh pouze materiály na bázi dřeva, které obsahují výrazně méně formaldehydu, než bylo dříve povoleno,“ upozorňuje Ralf Spiekers, vedoucí oddělení techniky a norem ze sdružení VTS Německo.
Měření hladiny formaldehydu:
Formaldehyd v číslech: Jak vážná je situace?
„Formaldehyd je klasifikován jako karcinogen skupiny 1, což znamená, že je prokázán jako karcinogenní pro člověka. Každý den, podle Státního zdravotního ústavu, inhalujeme formaldehyd v množství od 2 do 40 µg z vnějšího prostředí a od 300 do 600 µg z vnitřního prostředí,“ řekl nám Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení (IZB).
Alarmující srovnání
V běžných budovách se koncentrace formaldehydu pohybují mezi 50-100 µg/m³, což je o celý řád více než průměrná roční koncentrace v městském ovzduší. Budovy, které používají dřevotřískové desky ve velkém množství, mohou mít koncentraci formaldehydu až 1000 µg/m³.
Jak škodí formaldehyd?
Vdechování formaldehydových výparů může způsobit alergie, atopický ekzém a záněty. Formaldehyd vysouší sliznici a nutí ke kašli. „Největší nebezpečí představuje vybavení dětských pokojů, kde může formaldehyd dosáhnout i efektivní koncentrace způsobující poruchy zdraví. Pak se rodiče a učitelé diví, že tak malé dítě trpí bolestmi hlavy, stále pospává a nesoustředí se,“ popisuje vliv formaldehydu na naše děti profesor MUDr. Martin Storck ze spolkového institutu rizik BFR v Berlíně a dodává: „Chronická expozice způsobuje zánět průdušek. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Vyšší koncentrace mohou vyvolat zákal rohovky nebo i ztrátu zraku.“
Tipy proti formaldehydu
Několik jednoduchých opatření může pomoci omezit množství formaldehydu v našem životním prostoru. Pravidelně intenzivně větrejte obytné místnosti a v interiérech udržujte optimální teplotu a vlhkost. Nepřeplňujte místnosti dřevotřískovým nábytkem a překližkou s obsahem formaldehydu.
Pozor na nábytek
Při nákupu nábytku z dřevotřísky věnujte pozornost tomu, kolik formaldehydu obsahuje (emisní třídy E0, E1). Nábytek z dřevotřísky opláštěte (pokud je povrch poškozen). Věnujte pozornost i dalším možným zdrojům formaldehydu, jako jsou izolační materiály, lepidla, nátěrové hmoty, tapety, textilní materiály atd. Pořiďte si nábytek z masivního dřeva.
Zdroj: IZB, bfr.bund.de