National Geographic Autor: redakce Autor: redakce

Ne náhodou proto redakce připomíná na titulní straně nejslavnější fotografii National Geographic vůbec – detailní záběr mladé afghánské dívky jménem Šarbat Gula, kterou pořídil fotograf Steve McCurry před téměř třiceti lety v pákistánském uprchlickém táboře. Součástí mozaiky na trojité obálce jsou ale i další známé záběry fotografů NG stejně jako uvnitř speciálního čísla, které oficiálně vychází 4.10. Přestože je celé vydání koncipováno především jako pocta klasické fotografii, najdou v něm čtenáři i několik obsáhlých reportáží, které mají připomenou další poznávací rys časopisu se žlutým logem – společenskou odpovědnost. Proto také přináší exkluzivní článek ze života v nejuzavřenější zemi světa – Severní Korei a především hlubokou sondu do konžských pralesů, kde se těží vzácné minerály, které jsou nezbytné pro výrobu elektronických přístrojů běžné potřeby.

National Geographic Autor: redakce Autor: redakce

Čtenáři se tak například dozví, že těžba kovů, které se používají v jejich mobilních telefonech, znamená finanční podporu nepopsatelného násilí v Demokratické republice Kongo. „Nechceme ve čtenářích vyvolávat pocity viny, ale ukázat jim, jak některé věci ve světě fungují a že ani když si myslíme, že poctivě recyklujeme odpady, chováme se zodpovědně k přírodě, společenské zodpovědnosti se nevyhneme. Svět je dnes zkrátka příliš složitý a provázaný, abychom si mohli říci, že se nás takové věci netýkají,“ říká šéfredaktor českého vydání NG, Tomáš Tureček.

National Geographic dnes vychází ve čtyřiceti jazykových mutací a představuje nejrozšířenější časopis na světě. Mateřská National Geographic Society ve Washingtonu je největší neziskovou vzdělávací organizací na světě. Od svého vzniku v roce 1888 až do dnešních dnů podpořila více než 10 000 výzkumných projektů ve všech koutech Země.

Více se dozvíte na internetových stránkách časopisu.