Tisk fototapet dnes už není ničím výjimečným. Jde vlastně o velký billboard. Samozřejmě, že taková tapeta a billboard se dost liší. Tapeta například musí být kvalitnější, odolnější (hlavně barvami) a také materiál musí vyhovovat majitelům. Obyčejný papír by zde neuspěl. Pojďme se podívat na zajímavé kousky a nechte se inspirovat k vlastnímu designu.

Dům ve Skalsku ve středních Čechách dělá čest názvu obce, kde se nachází – všude zde narazíte na kámen. Interiér nově zdobí také unikátní velkoformátová tapeta, kterou si majitelka domu designérka Petra Beckerová nechala vytvořit na míru. Má ji na svědomí malířka Lucie Crocro a společnost Canon, která zde využila svou nejnovější technologii. Tapeta, jejíž předlohou byl obraz nazvaný Leda, se nachází ve vstupním obytném prostoru. Ten slouží jako hlavní společenská část domu určená pro setkávání s přáteli. Majitelé odmítli vybírat z nabídky existujících vzorů a svůj domov chtěli raději vyzdobit unikátní dekorací, která bude „pouze jejich“. „Dominantní stěnu jsme si přáli pojmout jako velké originální plátno s patrnými tahy štětce. Inspiraci Klimtem jsme zvolili mimo jiné pro barevnost jeho děl, která koresponduje s pískovcovou masivní stěnou, a dotváří tak přírodní atmosféru řešeného prostoru,“ říká Petra Beckerová, jež ve Skalsku žije s partnerem Rostislavem Poláčkem, rovněž interiérovým designérem. Ke spolupráci oslovili známou malířku.

Lucii Crocro k vytvoření obrazu inspirovalo studium dvou obrazů Gustava Klimta „Danae“ a „Hudba“. „Symbolistní obraz alegorie Hudby, s hrající dívkou na lyru, je velmi romantický, oproti Klimtovu erotickému zobrazení Danae. Šíje dívky se dotýká tvar, který připomíná hlavu labutě. Obdobný náklon hlavy zobrazil Peter Paul Rubens na obraze Ledy s labutí. Ten je malířským záznamem Klimtovy inspirace při zachování jeho tahů a barev z obrazu Hudby,“ popisuje.

Malířka spolupracovala s odborníky na digitalizaci z Canonu, kteří její obraz přefotili ve vysokém rozlišení a následně s využitím nejmodernějších tiskových technologií přenesli na velkoformátovou tapetu. „Tisk novou technologií firmy Canon dopadl báječně. Barvy na tapetě jsou věrné obrazu a strukturální povrch je velmi příjemný,“ uzavírá Crocro, jež má zkušenosti s interiérovou výzdobou v podobě gobelínů, nástěnných maleb a mozaik ve Francii a Švýcarsku nebo s portrétními obrazy pro Zámek Mělník.

„Mít svou vlastní tapetu s motivem, který nemá nikdo jiný, je nyní snadnější než kdy dříve. Stačí mít dobrý kreativní návrh a tapeta, která vydrží stejně krásná po mnoho let, je na profesionální digitální tiskárně dneška vytištěná během pár chvil,“ říká Eva Kučmášová z Canonu. Právě digitální tisk na stroji Colorado 1650 a patentovaný inkoust UVgel od Canonu umožňují dosud nevídanou rychlost výroby tapet, navíc v bezkonkurenční kvalitě.

Takto vytištěné tapety jsou okamžitě suché a připravené k použití. Pyšní se mimořádnou odolností, bezzápachovostí a stálostí barev i rozměrů. Navíc jsou omyvatelné a chlubí se certifikáty zdravotní nezávadnosti, takže je lze použít třeba i v dětském pokoji.

Protihlukové, odolné vodě apod.


To byl konkrétní příklad z Čech. Pojďme se ale podívat i jinam a na jiné aplikace a systémy. Například je velká obliba vliesových tapet. Je možné na ně tisknout? Ale jistě. Každý může být sám sobě designérem a hebkost a struktura vliesových tapet dá interiéru úplně jiný rozměr.


Jenže ani to není všechno. K tisku jsou už připraveny tapety voděodolné, takže je možné je instalovat do koupelny nebo za kuchyňskou linku. Dokonce se vyrábí i ve variantě, která je odolná i teplotě. Přesto je právě u kuchyňského sporáku lepší mít tapetu krytou sklem.


Firma WallPepper ale nabízí tapety natisklé na speciálním materiálu pohlcujícím zvuk. Jsou tedy ideální například do ložnic, kde výrazně ztiší hluk z okolí nebo od sousedů. Stejně tak je možné využít i antibakteriální tapety, jejich vlákna mají v sobě speciální příměs, která redukuje jejich množení.

Zdroj: Canon, Dovido, WallPepper