George Bernard Shaw, často označovaný za nejlepšího komického dramatika své doby, prošel cestu plnou odmítání a neúspěchů, než dosáhl literárního nebe. Narozený do chudé irské rodiny v roce 1856, Shaw vyrostl ve stínu nepřízně osudu a finančních problémů. Přesto se z něj stal muž, jehož hry a myšlenky formovaly nejen divadlo, ale i politickou a společenskou scénu své doby.
Shawova cesta k úspěchu nebyla snadná
Počátky jeho kariéry byly poznamenány neúspěchy - jeho romány byly odmítnuty, a to ho přivedlo k psaní pro tisk a k angažmá ve Fabiánské společnosti. V této době se Shaw začal projevovat jako ostřílený debatér a kritik, a to mu pomohlo vytvořit základy pro jeho pozdější divadelní kariéru. Jeho hry, jako "Pygmalion" nebo "Svatá Jana", jsou plné ostrého humoru, společenské kritiky a hlubokých morálních otázek. Shaw nejen že bavil, ale také přiměl své publikum přemýšlet.
Proč mít v knihovně "komedianta"
Řada publikací vychází v elektronické podobě a do mobilního telefonu, tabletu, počítače nebo elektronické čtečky knih jich můžete uložet pár stovek nebo tisíc. Jenže když máte doma nějakou knihovnu nebo polici, tak většinou hledáte knihy, které byste do ní dali. Z děl G. B. Shawa můžete vybrat jak knihy pohodové a nadčasové, tak díla vyžadují hlubší zamyšlení "Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi" Cítát (T. G. Masaryk, v řadě obměn i od jiných autorů) naznačuje, že výběr knih by o vás mohl leccos napovědět. Chcete-li být vnímám jako člověk se zájmem o společnost a se smyslem pro humor, může se něco od G.B. Shawa hodit.
Ve svých dílech Shaw často zkoumal a kritizoval společenské normy a morálku
George Bernard Shaw, jedna z nejvýznamnějších postav moderního divadla, proslul svými hrami, které se nebojí intelektuálně provokovat a stimulovat diskusi na náročná témata. Jeho díla, jako "Pygmalion" a "Svatá Jana", jsou vynikajícími příklady toho, jak umění může zpochybňovat společenské normy a motivovat k hluboké reflexi.
V "Pygmalionu" Shaw představuje příběh Elizy Doolittle, pouliční květinářky, která se stane objektem experimentu profesora fonetiky Henryho Higginse. Higgins si klade za cíl přeměnit Elizu z chudé dívky v dámu schopnou pohybovat se ve vyšších kruzích společnosti. Toto dílo se zevrubně zabývá tématy třídních rozdílů a společenské mobility, a také otázkami, jak moc může jazyk a způsob vyjadřování ovlivnit vnímání jedince ve společnosti. Zároveň se dotýká emancipace žen a otázky, do jaké míry může žena ovlivnit svůj osud v rámci daných společenských struktur.
Připadá vám to nějaké povědomé?
Pygmalion byl předlohou slavného muzikálu My Fair Lady, který na Brodwayi dosáhl v letech 1956 až 1962 celkem 2717 repríz. Hrál se a hraje se v řadě států a měst, včetně ČR. Jeho zřejmě nejslavnější verzí je film My Fair Lady z roku 1964 se skvělou Audrey Hepburnovou a Rexem Harrisonem. Výuka správné angličtiny desítky let baví ty, kteří už trochu anglicky umí a děsí ostatní, kteří se práce s kahanem při výslovnosti H obávají...
"Svatá Jana" je dalším významným dílem Shawa, ve kterém se věnuje historické postavě Jany z Arku. Shaw zde představuje Janu jako komplexní postavu, která nejen že bojuje ve válce, ale také se střetává s mocenskými strukturami a církevními autoritami. Hra zdůrazňuje Janinu odvahu a nezávislost, zároveň poukazuje na konflikt mezi individuální vírou a institucionální náboženskou mocí. Shaw se zde také dotýká témat individualismu, osudu a významu osobního přesvědčení v konfrontaci s mocenskými strukturami.
Shawův přístup k divadelnímu umění byl revoluční právě díky tomu, že dokázal své hry naplnit aktuálními a provokativními tématy. Jeho díla nebyla jen zábavná, ale také vzdělávací a inspirovala k diskusi a kritickému myšlení. Shawovy hry zůstávají nadčasové, protože se dotýkají univerzálních lidských témat, která jsou stále relevantní. Schopnost jeho děl oslovit a inspirovat i dnešní publikum je důkazem jeho geniality a důležitosti jeho přínosu k divadelnímu umění.
Za svůj přínos literatuře získal Shaw v roce 1925 Nobelovu cenu
I přes své literární úspěchy a uznání zůstal Shaw věrný svým ideálům. Jeho dílo zůstává živé, plné energie a schopné přinášet nové perspektivy na stále aktuální otázky. Shaw nebyl jen dramatikem, byl myslitelem, který formoval názory a otevíral dveře novým možnostem ve světě literatury a divadla.
Zdroj: britannica.com, aktualne.cz