Tento prastarý strom jako jediný přežil z čeledi, která se před 160 miliony let vyskytovala v mnoha oblastech světa včetně Evropy. Dlouho se lidé domnívali, že z volné přírody tento strom vymizel, ale ukázalo se, že dosud divoce roste v Číně v provinciích Če-ťiang a Kuej-čou.

Jinan je opadavý strom dorůstající do výšky okolo 36 metrů, jeho výška je však podmíněna klimatem, ve kterém roste. Listy jsou střídavé nebo ve svazečcích, vějířovité, s dlouhými řapíky, na předním okraji zubaté a středem rozdělené. Samčí květy jsou podobné jehnědám, samičí jsou na dlouhé stopce a dozrává na nich plod ve tvaru švestky, který má masitou slupku, která kryje jedlý bílý oříšek.

Jinan v léčitelství

Dodnes se jinan využívá v tradiční čínské medicíně. Jeho semena se používají k léčbě astmatu, kašle a proti potížím s močovým měchýřem. Syrová semena se používají jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny, vařená jako prevence zažívacích obtíží. Na západě je jinan oblíbený pro své účinky na oběhový systém. Preparáty z něj vyrobené jsou vhodné k posílení činnosti oběhového systému, zlepšují paměť a koncentraci, zmírňují příznaky migrén a používají se preventivně proti rozvoji Alzheimerovy choroby. Dužnatý obal semen může způsobit lehčí alergické kožní reakce.

ČTĚTE TAKÉ:

Symbolika a mýty

Ve východní Asii je jinan posvátným stromem, který je vysazován v blízkosti taoistických a buddhistických chrámů. Od nepaměti byl zdrojem potravy, pražená semena byla považována za vybranou lahůdku. Protože stromu trvá tři lidské generace, než vyroste, říkalo se mu „strom děda a vnuka“. Buddhističtí mniši uvedli jinanový strom do Koreje a Japonska. Mnoho stromů, vysazených v této době, má přes 1000 let. Jinanové oříšky se podávaly během čajového obřadu jako moučník nebo s rýžovým vínem saké. Německý lékař Engelbert Kämpfer objevil roku 1712 jinanový strom v Japonsku a poslal několik semen do Evropy. Když byla v roce 1945 svržena atomová bomba na Hirošimu, vše živé kolem epicentra výbuchu zahynulo. Výjimkou byly pouze čtyři pozoruhodné jinanové stromy, které nálet přežily a následujícího jara znovu rozkvetly.

Jinan v zahradě

Poslední dobou jeho obliba použití v okrasných zahradách i městských výsadbách roste. Má exotický vzhled, ale minimální nároky, snáší znečištěné ovzduší, výsušné i zasolené půdy a má skromné nároky na stanoviště. Roste poměrně pomalu – okolo 30 centimetrů za rok, daří se mu na osluněných místech, nesnáší trvalý stín a zamokřené půdy. Není náchylný na choroby ani škůdce a má vynikající mrazuodolnost – až přes minus 20 °C. Během růstu nezasahujeme řezem do přirozeného tvaru jeho koruny, při nákupu vybíráme podle kultivaru a pouze samčí rostliny, protože samičí rostliny v době zralosti semen silně zapáchají. Množí se výsevem semen nebo z polodřevitých řízků, které odebíráme v červenci a srpnu. Ty sázíme do pařenišť se spodním vyhříváním. Dřevité řízky odebíráme v prosinci, ukládáme do pařenišť a na jaře je necháme zakořenit. Další způsoby jsou roubování a hřížení.

Titulní foto: www.sxc.hu