Americký internetový podnik Google bude své nové ústředí v kalifornském Silicon Valey napájet energií ze solárních panelů. Půjde o největší firemní komplex na sluneční energii v USA, uvedla firma v noci na dnešek. Projekt je ukázkou podpory alternativní energii, ale pokryje jen malý podíl celkové spotřeby elektřiny v podniku.

Google pojmenoval areál Googleplex a začíná ho stavět v Mountain View, zhruba 50 kilometrů jižně od San Franciska. Centrum bude schopné vyrobit 1,6 megawattu elektřiny, které by stačily zásobovat energií tisícovku kalifornských domů. Podnik počítá s tím, že solární energie pokryje až 30 procent spotřeby energie v kancelářích.

Není do toho ale započítána energie, kterou spotřebují datová centra, která zajišťují chod světově největšího internetového vyhledávače. Energetici odhadují, že datová centra podniku mají desetkrát vyšší spotřebu než kanceláře.

"Jde o největší solární elektrický systém v podnikovém areálu patřící klientovi," řekl hlavní tiskový mluvčí asociace dodavatelských firem Solar Energy Industries Association.

K nákladům na solární projekt se manažeři Googlu nevyjádřili. Odmítli uvést i to, jestli zařízení časem vydělá na pokrytí pořizovacích nákladů. "Chtěli jsme vyvrátit mýtus, že není možné být ekologický a zároveň rentabilní," řekl k tomu pouze viceprezident divize nemovitostí Googlu David Radcliffe.

S velkým projektem kanceláří na solární energii přišly před Googlem jiné firmy. Areál Microsoftu v Mountain View by měl ve špičce vyrábět 480 kilowattů energie, Cypress Semiconductor má systém s kapacitou 336 kW, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK