Zakázka, kterou získalo studio Aamer Architects, nebyla vůbec jednoduchá. Pozemek neměl ideální umístění – byla to rohová parcela na křižovatce s autobusovou zastávkou. Původně tu stál malý bungalov. Jeho zbourání a následná stavba nového domu by ovšem byla úředně tak náročná (ano, i v Singapuru s tím mají problémy), že bylo lepší stavbu zachovat a zcela ji přestavět.

Pohodové bydlení

Klient požadoval uvolněný domov, který by byl moderní, ale přitom dokázal pojmout sbírku historického nábytku. Přál si budovu, jež by vynikala nad ostatními domy v ulici i ve městě.

Nejdříve bylo třeba vymezit dům na pozemku a oddělit ho od ruchu okolí. To zajistila vysoká zeď zevnitř lemovaná zelení. Za ní, uvnitř zahrady, pak architekti vytvořili třípodlažní dům, který zaujme kombinací šikmé střechy ze surového betonu a takeláže odkazující na vzhled tradičních dělicích stěn z Bali. Tento teakový závoj vytváří nejen zajímavý efekt, ale také zvyšuje intimitu interiéru a funguje i jako mírné zastínění, což se v singapurském počasí hodí. Ostatně právě s horkým a vlhkým počasím architekti ve svém návrhu počítali. Velký přesah šikmé střechy zastiňuje nejexponovanější místa domu. Všechna patra pak přirozeně ochlazuje příčné větrání s možností větší regulace, než poskytují otevřené či zavřené dveře.

Výhled do světa

Soukromý prostor majitelů se nachází v nejvyšším patře a zahrnuje velkou ložnici, pracovnu, ohromnou šatnu i koupelnu. Z většiny podlaží je výhled do dálky, což zrovna v Singapuru není úplně obvyklé. První patro zaplňují tři ložnice se samostatnými koupelnami a velkou místností, která se používá jako knihovna a studovna. V přízemí domu leží společná část s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a dvojgaráží. Všechny místnosti podlaží se dají zcela otevřít, a propojit tak s rozměrnou terasou. I když pozemek není nijak velký, zůstalo místo pro dostatek zeleně, takže i přes blízkost hlavní ulice je zde příjemné posezení.

Aamer Architects
Aamer Taher založil architektonickou firmu Aamer Architects v roce 1994, dva roky po návratu z Londýna do Singapuru. V Londýně studoval na Architectural Association School of Architecture a posléze spolupracoval s několika architektonickými firmami včetně prestižního studia Michael Hopkins and Associates. Aamer Taher byl také členem rady Singapurského institutu architektů a lektorem designu na School of Architecture na National University of Singapore. Kreativní studio Aamer Architects poskytuje komplexní profesionální architektonické služby včetně územního plánování, interiérového a krajinářského designu.