Černému kořenu se u nás říkalo také hadí mord španělský. Proč? Lidé dříve věřili, že pokud ho vloží do úst hada, tak zemře. Používal se ale také jako lék při hadím uštknutí a také při léčbě dýmějového moru. Původně pochází z jižní Evropy a Blízkého východu, kde se pěstoval už v 16. století. K nám se dostal ze Španělska, k čemuž odkazuje i přívlastek jeho lidového názvu. Má charakteristickou černou slupku, pod níž se ukrývá bílá dužina. Po oloupání připomíná chřest a podobně se i připravuje, jeho chuť je však jiná – jemná, mírně oříšková, vzdáleně připomíná mladou mrkev nebo pastinák, ale není tak sladký.

Černý kořen si vydobyl místo i ve vyšších gastronomických sférách. Podívejte se, jak ho připravuje michelinský šéfkuchař:

Zdroj: Youtube

Dietní a neskutečně zdravý

K přednostem černého kořenu patří minimum kalorií a snadná stravitelnost, díky čemuž je často doporučován v rámci redukčních a šetřících diet při onemocnění trávicí soustavy, po léčbě antibiotiky nebo střevních virózách. Pozitivně působí na močové cesty, ledviny, doporučuje se osobám trpícím dnou nebo revmatismem a hodí se i do jídelníčku diabetiků. Je velmi cenným zdrojem inulinu – rozpustné vlákniny, která podporuje správnou funkci trávicího traktu a metabolismus. Mimoto jeho konzumací dodáte tělu vitaminy skupiny B, vitamin C a E, hořčík, vápník, železo, mangan, měď, zinek a fosfor.

Jak připravit černý kořen?

Kuchyňská úprava černého kořene není nijak složitá a můžete ho jíst zasyrova i tepelně upravený. Pomocí škrabky oloupejte tmavou slupku – pozor, může obarvit ruce, tak raději použijte gumové rukavice. Po oloupání je třeba nechat z kořene nechat vytéct hořký lepkavý latex, který kazí jeho chuť a zbarvuje dužinu dohněda. Ideální je vložit černý kořen do studené vody s octem nebo citronovou šťávou zhruba na 10 minut.

Pomazánka, polévka i příloha k masu

Očištěný černý kořen můžete nastrouhat a smíchat s tvarohem nebo krémovým sýrem, ochutit česnekem a bylinkami a podávat s čerstvým pečivem jako pomazánku. Dobře chutná také v kombinaci se strouhanými jablky. Pokud ho chcete tepelně upravit, stačí ho nakrájet na menší kousky a podusit se zeleninou, zapéct se sýrem, šunkou nebo bešamelem či krátce opéct na másle a podávat jako přílohu. Skvělý je i v polévce – uvařte jej ve vodě či vývaru společně s bramborami a poté rozmixujte a zjemněte smetanou.

Zdroj: www.denik.cz, budejovice.rozhlas.cz