Jen těžko se může stát, že během pobytu v přírodě nenarazíte na hluchavku bílou. U nás je v podstatě brána jako plevel, ve skutečnosti se ale jedná o účinnou léčivku, která pomáhá vnitřně i zevně.

K vnitřnímu užití se sbírají květy a nať a listy potom spíše k vnějšímu použití. Její květy jsou nám ostatně nejspíš velice dobře známé, asi každý se z nich jako malý pokoušel cucat sladký nektar. Z tohoto důvodu má hluchavky v oblibě i medonosný hmyz a opylovači.

Léčivé účinky hluchavky

Hluchavka bílá se využívá především zevně, protože má kladný vliv na pokožku. Pomůže například se špatně se hojícími ranami, léčbou popálenin, abscesů nebo mokvavých ran. Navíc se o ní hovoří v souvislosti s léčením hemoroidů, tedy nepříjemných otoků či zánětů v oblasti řitního otvoru.

Hluchavku bílou je možné použít i vnitřně proti zánětům. Využijete ji při léčbě horních cest dýchacích, protože usnadňuje odkašlávání. Pozitivně působí rovněž na trávení. Za zmínku stojí také mírné močopudné účinky. Těhotné ženy by nicméně měly užívat menší dávky rostliny, a to raději po konzultaci s odborníkem.

Zdroj: Youtube

Jak hluchavku použít

Květy hluchavky se sbírají hlavně pro vnitřní použití, konkrétně na čaj. Nasbírat dostatek květů je však opravdu výkon. Jsou totiž opravdu drobounké a při sušení navíc ztrácí hodně na objemu. I z tohoto důvodu se květy hluchavky málokdy používají samotné, ale spíše se přidávají do čajových směsí spolu s jinými bylinami. Nejčastěji se kombinují například s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, kozlíkem nebo andělikou.

Mladými listy hluchavky si můžete zpestřit na jaře salát, pomazánku nebo je použít jako zelené zdobení do polévky. Stejně tak i květy se výborně hodí k ozdobení různých sladkých pokrmů spolu s ostatními jedlými květy.

Čaj z hluchavkových květů

Pokud si budete chtít připravit čaj čistě jen z hluchavkových květů, budete potřebovat 1 čajovou lžičku sušených květů na 250 ml vroucí vody. Nechejte 5 až 10 minut odstát a poté přeceďte. V případě akutních problémů jej popíjejte 2-3x denně. Čaj z hluchavkových květů navíc působí opravdu jemně a má velice příjemnou vůni i chuť, takže je vhodný i pro malé děti, kterým bude zaručeně chutnat. I přes jeho šetrné účinky se však, stejně jako u ostatních bylin, nedoporučuje jeho dlouhodobé užívání a zhruba po třech týdnech je vhodné udělat pauzu.

Zdroj: magazin.biooo.cz, bylinkovo.cz