Dveře nemají za úkol jen oddělovat jednotlivé místnosti a poskytovat soukromí, ale s útlumem hluku mohou výrazně pomoci. „Do klidových místností v interiéru, jako je ložnice, dětský pokoj nebo pracovna, doporučuji volit dveře v tak zvaném hlukovém standardu. Nejedná se vyloženě o dveře ve zvukově izolačním provedení, ale jde o dveřní komplet, který má kvalitní akustické vlastnosti přesahující rámec normy, posílený navíc o správnou montáž zárubně,“ uvádí hlavní body pro útlum hluku mezi místnostmi Pavel Hajný, ředitel divize interiérových dveří značky Vekra. Důvodem, proč je o útlumu hluku v interiéru nutné hovořit, je jeden prostý fakt – norma sice stanoví požadavky na útlum hluku v jednotlivých typech místností, ale na trhu jsou nabízeny interiérové dveře, které tyto požadavky nesplňují. Laik to přitom často neodhalí, protože interiérové dveře se mohou jevit na první pohled z pohledu akustiky úplně stejné.

Na co dát u dveří pozor?

Aby si dveře dokázaly s hluky v domácnosti poradit, je třeba zvolit již vhodné členění. Pro dosažení lepšího útlumu hluku by proto dveře měly být v plném provedení, bez prosklení, případně dveře s výplní z plné dřevotřísky. Jakmile se totiž plocha dveřního křídla částečně prosklí, dojde ke snížení jeho zvukové izolace. Kromě použitého materiálu a konstrukce dveří, má zásadní vliv na akustický útlum interiérových dveří také způsob montáže zárubně v tomto kompletu.

Čtěte také

Adele prodává bývalý dům Nicole Richie za necelých 300 milionů

Čtěte také

Dům za 300 milionů už se zpěvačce nelíbí

Běžně se při osazování zárubní používá montážní pěna, kterou většina výrobců nanáší pouze lokálně v několika místech. „A právě zde z pohledu zvukové izolace nastává bodovou aplikací problém, protože se tím vytváří volné prostory mezi zárubní a stavebním otvorem, kterými zvuk volně prochází, a tím se zhoršuje schopnost útlumu hluku celého dveřního kompletu. Abychom tedy zajistili ideální zvukovou pohodu v interiéru, přistoupili jsme ve všech případech montáže zárubní k aplikaci montážní pěny po celém obvodu zárubně,“ popisuje Pavel Hajný z Vekry.

Nedostatečně zapěněné obklady Nedostatečně zapěněné obklady Autor: Vekra

Díky tomu lze zcela eliminovat místa, kudy by mohl hluk později procházet. Tímto montážním postupem je možné docílit i u dveří bez certifikace na zvukovou izolaci nadstandardního útlumu hluku, dostatečného pro běžný rodinný interiér.

Kolik hluku dělá jaká činnost

30-50 dB tichá řeč a šepot
40-55 dB myčka nádobí
50-60 dB hlasitost televizoru v pokoji
55-85 dB odstřeďující pračka, vysavač
60-70 dB zvuk klávesnice
70 dB psací stroj
75 dB varná konvice, spláchnutí toalety
80 dB silné chrápání, štěkot psa
80-90 dB křik

Když je třeba ještě víc klidu

Pokud situace v interiéru vyžaduje ještě vyšší izolaci hluku, je třeba se poohlédnout po speciálních zvukově izolačních dveřích. U těch lze dosáhnout útlumu až 47 dB. „Při výběru zvukově izolačních dveří se zajímejte, z čeho jsou vyrobené. Pro akustický útlum v rámci interiéru vybírejte dveře s výplní z plné dřevotřísky a s mechanickým prahem, zabudovaným ve spodní hraně křídla. Jakmile dveře otevřete, práh vyjede nahoru, při zavření se zase vysune dolů k podlaze a zaplní mezeru pode dveřmi,“ říká Pavel Hajný. Samozřejmostí by měla být správná montáž a použití speciální akustické montážní pěny. Zvukově izolační dveřní komplet je navíc třeba usadit do příčky, která je rovněž v kategorii zvukově izolační.

Zdroj: Vekra, Dům&Zahrada