Když přemýšlíme, jaké jídlo připravit rodině k večeři, naše úvahy určitě nesměřují k cvrčkům, sarančatům nebo červům. Možná to ale bude brzy jinak. Svět se mění a společnost se stále více zaměřuje na udržitelnost a zdravou výživu. A právě hmyz je jedním z nejzajímavějších a nejvíce diskutovaných potravinových trendů. V jiných částech světa je ostatně jeho konzumace běžná – v Asii, v Africe i Jižní Americe se hmyzích pochoutek vůbec neštítí. Ve Spojených státech a Kanadě začaly už před mnoha lety vznikat hmyzí farmy a dokonce i specializované restaurace. Své místo si jedlý hmyz postupně získává i v Evropě, ale jde to pomalu.

Poslechněte si zajímavé povídání šéfkuchaře Milana Václavíka, který se na hmyzí kuchyni specializuje:

Zdroj: Youtube

Zdravější než maso

Je celkem pochopitelné, že většina lidí má k hmyzu jistý odpor. Jsme odjakživa zvyklí havěť tohoto typu odhánět, nikoliv chystat ke svačině. Pravdou ale je, že výživové hodnoty jsou opravdu skvělé a svým složením dokáže i malé množství hmyzu dodat tělu všechny důležité látky. Stejně jako maso je vynikajícím zdrojem bílkovin, je ale mnohem zdravější. Obsahuje zdravé tuky a nenasycené mastné kyseliny, které jsou zásadní pro správné fungování kardiovaskulární a nervové soustavy. Konzumací hmyzu dodáte organismu také železo, vápník a celé spektrum vitaminů.

Ohledy k životnímu prostředí

Důležitým faktorem, který hmyz činí potravinou budoucnosti, je jeho ekologická stopa. Chov hmyzu je mnohem šetrnější k životnímu prostředí ve srovnání s tradičními zdroji masa, jako jsou krávy nebo prasata. Hmyz totiž potřebuje pro svůj růst mnohem méně půdy, vody, potravy i času. Produkce emisí skleníkových plynů je navíc výrazně nižší než u chovu dobytka.

Jak překonat odpor?

Pokud máte obavy z toho, jak by mohl hmyz chutnat, nemusíte se bát. Ani není nutné podávat smažené cvrčky, červy nebo kobylky s bramborovou kaší k nedělnímu obědu. Moderní potravinářský průmysl neustále přichází s novými inovativními postupy, jak jedlý hmyz zpracovat, aby byl přístupný široké veřejnosti. Nejčastěji se mele na proteinový prášek, z nějž se vyrábějí těstoviny, krekry, chipsy nebo tyčinky, přidává se také do nápojů. Hmyzí mouku můžete přidat ke klasické mouce při přípravě palačinek, lívanců, moučníků nebo domácího pečiva. Rozdíl v chuti prakticky nepoznáte – liší se podle konkrétního druhu, ale je spíše neutrální, případně připomíná jinou potravinu, kterou znáte, jako jsou oříšky, cornflakes, houby, chléb nebo krevety.

Za zkoušku to stojí

V současné době existuje přes 2 000 jedlých druhů hmyzu, v rámci Evropské unie je ale jejich počet regulován a každý výrobce musí před uvedením nového druhu hmyzu na trh nejdříve zažádat o schválení. A i když může být obtížné vpustit hmyzí produkty do kuchyně, za zkoušku to stojí. Když budeme otevření novým způsobům stravování, můžeme prospět svému zdraví i planetě.

Zdroj: www.denik.cz, www.irozhlas.cz