Hnědnutí listů je často způsobené nadměrnou zálivkou. Rostliny pořád „stojí nohama“ ve vodě a místo vzdušné zeminy musí růst v kyselém, zapáchajícím bahně. Vlhká zemina tak zabraňuje kořenům volně dýchat a ty pak začnou postupně uhnívat. Rostlina pak chřadne a uhnívá. V takovém případě na nic nečekejte a hned rostlinu přesaďte do nové nádoby, která by měla být vždy o 3 až 4 cm větší než původní.

Na dno květináče nezapomeňte dát drenážní vrstvu. Může to být keramzit či keramické střepy, které ze zeminy odstraňují přebytečnou vlhkost. Poté je zasypejte trochou písku a připravte si rostlinu, kterou chcete přesadit.

Zdroj: Youtube

Když vyjmete rostlinu s hnědými listy z původního květináče, pečlivě oklepejte kořenový bal od nevhodné zeminy a zkontrolujte stav kořenů. Ty zahnilé nebo jinak poškozené odstřihněte ostrými nůžkami, aby nebyly zdrojem infekce v novém prostředí. Rostlinu pak vložte do nového květináče a zasypejte substrátem pro pokojové rostliny. Jemně substrát zatlačte a mírně zalijte. Pak asi deset dnů nezalévejte vůbec.

Za hnědnutím listů může být i nevhodná výživa

Někdy může rostlina chřadnout i v důsledku nedostatečné nebo nepravidelné výživy. I v zimě nezapomínejte, že rostlina potřebuje ke svému růstu látky, které získá pouze hnojením. Abyste si včas vzpomněli, že další zálivka by měla být s hnojivem, pořiďte si jednoduchou pomůcku – na špejli nalepte cedulku, kde si zaznamenáte datum hnojení, a pak přesně budete vědět, kdy rostlina potřebuje další výživu. Nebo si pořiďte dřevěné či plastové zápichy, které se používají při výsevu semínek.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz