Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný), nebo také soda bikarbona, je multifunkční přípravek. V kuchyni ho využijete místo kypřicího prášku do pečiva, rozpuštěná ve vodě uleví od pálení žáhy a je také skvělým pomocníkem při úklidu, praní prádla nebo i čištění šperků. Jedlá soda má ale své využití i v zahradě. Vytvořte si z ní postřik a aplikujte ho na cukety. Uvidíte, že vám porostou rychlostí blesku a sklízet budete i na podzim.

Jedlá soda pomůže cuketám především proti chorobám a škůdcům. Mezi nejběžnější choroby cuket se řadí antraknóza, padlí nebo mšice.

Antraknóza: Tato choroba způsobuje hnědé, zasychající skvrny na listech. U všech nových plodů pak žloutnou špičky a cukety měknou. Rostlina pak přestává plodit.

Padlí: Mezi častou chorobu cuket patří i padlí, které napadá cukety v druhé polovině srpna. Na listech se objevuje moučnatý bílý až šedý povlak. Rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají.

Virózy: V posledních letech jsou nejzávažnějšími chorobami cuket virózy s názvy CMV – virová mozaika okurky a CYMV – virová žlutá mozaika okurky. Ty způsobuje savý hmyz, především mšice. Nemoc se projevuje deformací listů a plodů. Často se stává, že jedna poloviny cukety je krásná a zdravá, a druhá přestane růst a začne zahnívat.

Přemíra dusíku: Deformované plody způsobuje i přehnojení dusíkem nebo nepravidelná zálivka. I s tímto problémem pomůže jedlá soda.

Zdroj: Youtube

Jak si namíchat postřik proti mšicím z jedlé sody

Převařte jeden litr vody a nasypte do něj půl lžičky jedlé sody. Důkladně rozmíchejte a nechte vychladnout. Roztok nalijte do rozprašovače a nastříkejte přímo na rostliny. Pro větší účinnost můžete přidat i trochu tekutého mýdla. Postřik aplikujte preventivně jednou za tři týdny.

Jedlá soda jako přírodní fungicid

Jedlá soda funguje i jako přírodní fungicid. Použít ji tedy můžete na padlí. Sice spory nezabíjí, mění však pH listu, takže se jejich plocha stane nehostinnou. Připravte si roztok na padlí z jedné polévkové lžíce sody, čtyř litrů vody, jedné polévkové lžíce rostlinného oleje a jedné polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí. Vše promíchejte, nalijte do rozprašovače a aplikujte jednou týdně.

Jedlou sodou proti hmyzu

Mnoho škůdců nesnáší pach i chuť sody a budou se jí proto vyhýbat. Patří k nim mravenci, stříbřité rybenky a slimáci. Místa výskytu jednoduše navlhčete vodou a posypte asi dvěma hrnky sody bikarbony (mimo rostliny). Případně po půl hodině nalijte na místo ještě sklenici octa.

Dobře funguje i repelentní sprej, který vyrobíte z tří lžic sody bikarbony, dvou lžic řepkového oleje a dvou lžic olejového mýdla. Směs nalijte do kbelíku se dvěma litry vody. Přidejte dvě polévkové lžíce octa. Dobře promíchejte a přelijte do postřikovače. Postříkejte vrchní i spodní stranu listů, abyste zasáhli veškerý škodlivý hmyz, včetně mšic.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz