Počasí přeje koupaní, ale také poznávání. A protože jsme Dům a zahrada, nemůžete kromě hezké krajiny opomenout ani architekturu. Ale teď ji dávkujeme tak akorát, abyste se v tom vedru příliš neunavili. Tak hurá do Hořic a na Pardubicko.

Ještě vás zveme ke králi perníku v Pardubicích:

Zdroj: Youtube

Hořice nabízí unikátní koupání

Proč nás baví Hořice v Podkrkonoší? Město je na výlet tak akorát. Ani velké, kdy ho nestihnete poznat, ale ani malé, abyste se tu nudili. Nejprve vás posíláme na přírodní koupaliště Dachova (Dachovy). Jednak to vypadá na tropické počasí a za druhé, krásnější místo na koupání díky stylové dřevěné převlékárně a zázemí u nás těžko najdete. Konkurovat mu může snad jen koupaliště ve Mšeně, ale tam vás pozveme zase jindy.

Když z centra Hořic ujdete asi dva kilometry (Chlumíčkova stezka), dostanete se do jiného světa. Převlékárna je skutečně z první republiky, ve 20. letech minulého století ji navrhl profesor zdejší kamenicko-sochařské školy Karel Bachura. Uhádnete, že jde o sloh zvaný národní dekorativismus neboli rondokubismus či české art deco? Ale pozor, tady nenajdete barvy trikolory, protože modrou nahradila ryze letní žlutá. Podélná budova stojí na kamenné podezdívce, měří asi 92 metrů a je natolik malebná, že osloví každého. A což teprve, až se svlažíte v bazénu, do kterého přitéká voda z lesních pramenů.

Hlavní lákadla města

 • Cestou do města se stavte u Masarykovy věže samostatnosti, kamenná stavba vám možná připomene maják, jen to moře si musíte domyslet.
 • Slavný závod silničních motorek 300 zatáček Gustava Havla už proběhl, další významná moto akce se ještě plánuje. Co mezitím? Stavte se v Museu Czech Road Racing a obdivujte staré motocykly (pozor: baví i ženy).
 • Romantickým duším doporučujeme vstoupit do barokního kostela Narození Panny Marie, navrhl ho architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Navíc tady se před více než dvěma sty lety brali rodiče Bedřicha Smetany.
 • Hledáte stín? Zamiřte do městského parku Smetanovy sady a hledejte sousoší Krakonoše (kdo u něj nemá fotku a ve městě si nekoupí slavné hořické trubičky, jako by nebyl).
 • Hořice je město kamene a s tím souvisí i výstava Objekt v objektivu, propojuje sochy a fotografie. Výstavu pořádá Městské muzeum a galerie Hořice, muzeum najdete na náměstí Jiřího z Poděbrad. A protože je tato kulturní instituce velice akční, další tipy na výstavy vám prozradí její webovky.
 • Kdo je raději venku, tomu doporučujeme galerii soch pod širým nebem v parku U sv. Gotharda. Je to skvělé místo i na piknik.

Pardubicko pro cyklisty

Připomenout si vojevůdce, ekonoma, politika a vizionáře Viléma z Pernštejna nemusíte jen studováním historických knih. Ostatně tuhle zajímavou osobnost nejlépe poznáte skrz řadu míst na Pardubicku, které v době jeho vlády (konec 15. století, počátek 16. století) zažívalo neskutečný boom. Doslova rozkvetlo. Sedněte na kolo a vydejte se z Pardubic do Kladrub nad Labem.

Hlavní lákadla Vilémovy stezky

 • Z města perníku nejprve pojedete na Kunětickou horu, to je asi jediné významnější stoupání, které vás cestou čeká. Vyplatí se, jinak si hrad z 15. století neprohlédnete face to face.
 • Když bude vedro, oceníte vodní přestávku. Udělejte malou odbočku směr Stéblová a svlažte se v místních písníkách (zatopených pískovnách).
 • Dále pokračujte do města Lázně Bohdaneč. Určitě si najdete minutku na prozkoumání lázeňského pavilonu Gočár, a tím si připomenete jednak slavného architekta Josefa Gočára, který stavbu navrhl, a také kubismus. Zdatnější cestovatelé ještě můžou přidat asi pětikilometrovou vycházku městem zvanou Gočárův okruh.
 • Pak vás čeká fajn cesta národní přírodní rezervací Bohdanečský rybník a rybník Matka. Právě Bohdanečský rybník patří mezi ty nejstarší z pernštejnské rybníkové soustavy.
 • A závěr? To jsou Kladruby nad Labem, tedy slavný hřebčín. Víte, že tady chovají koně už od 16. století?

Zdroj: město Hořice, cyklopecky.info