Horkovzdušná trouba ale vždycky v kuchyni vydržela a silou tradice i kvalitou pečení si své místo obhájila. I proto, že ne každý se naučil nebo chtěl péct pečivo nebo maso v mikrovlnce. Mnoho lidí se také novinek nabažilo a vrátilo se k horkovzdušné troubě. Ta mezitím prošla nevídanými inovacemi a dnes nabízí kolem deseti programů. Už to není ta prastará jednoduchá trouba ve starém sporáku.

Horkovzdušná trouba s topným tělesem a elektronickým ovládáním

Především elektronické ovládání a digitální displeje přinášejí pohodlí a možnost kontroly po celý čas pečení. Ale co je zcela zásadní a co ji odlišuje od obyčejné elektrické trouby, je ventilátor s vlastním zdrojem tepla. Tady horký vzduch proudí v troubě rovnoměrně, pokrmy jsou tak dříve hotovy. Díky tomu a systému více plechů je možné péct dva pokrmy současně. To přináší velkou úsporu energie. Upečeme najednou dva plechy štrúdlů nebo maso a zeleninu, ovšem pokud si pokrmy vůní nevadí a nenačichnou. Rozhodně asi nebudeme dohromady péct skopové a dortový korpus.

Pečící trouba Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Trouby a jejich kombinace

Tři hlavní druhy ohřevu dnes představuje pára, horký vzduch a mikrovlnný ohřev. V souvislosti s tím se na trhu objevují nákladnější trouby kombinované, spojující dva nebo všechny tři typy ohřevu. Ideální je kombinace parní a horkovzdušné trouby. V parní troubě se nedá nic připálit a omezí se notně spotřeba soli na zeleninu, která má výbornou chuť. A v troubě horkovzdušné zase vyrobíme nepřekonatelnou kůrčičku na pečené kachně nebo kuřeti a také samozřejmě z ní vyndáme vynikající pečivo - třeba tradiční koláče nebo buchty.

Pečící trouba Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Multifunkční horkovzdušná trouba zvládne upéct vše

Dnešní horkovzdušné trouby mají zajímavé a praktické funkce, nákladnější trouby disponují více funkcemi a jak bylo řečeno, nabízejí i parní a mikrovlnný ohřev. Vedle infragrilu je tady i rychlogril (turbo) a v některých troubách je zabudovaný i gril otočný. Při pečení kuřete nebo kachny si potom můžeme navolit i jeden z několika (většinou tří) stupňů opečení masa. Některé trouby dovolují naprogramovat speciální operace jako rozmrazování, kynutí těsta, sušení ovoce nebo hub a pečení pizzy. Paletu funkcí často doplňuje ještě program rychlého předohřevu a udržování jídla v teple (tehdy trouba zachovává 60 °C). Čištění je dnes už většinou katalytické (hledejme troubu se samočisticími katalytickými stěnami), zbytky po pečení se sežehnou při vysoké teplotě a pak se vymetou ven. Běžné je už i bezpečnostní zasklení třemi skly; je to třeba, protože trouby pracují při maximální teplotě i 300 °C.

Pečící trouba Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Foto: www.thinkstock.cz