To jsou slova architekta Luise Longhi z Peru. Takhle začala stavba tohoto domu, který je nakonec známý pod jménem House Forever (Dům navždy).

Dům vznikl na základech staršího domu, kde dosud zadavatelé se svými dvěma dětmi žili. Nahradit starou konstrukci novou byla další výzva pro architekta. Jeho představa byla, že jde vlastně o velkou skálu, rodové místo, které bude vyřezáno pro život uvnitř.

navždy


Výsledkem je dům, který vyrazí dech. Jde o netradiční architekturu po všech stránkách – od výběru materiálů až po detaily. Základem je jakási vznášející se dvojice teras, kterou podpírá zdánlivě subtilnější přízemí. Mohutná implikace skla vytváří fantastickou hru na neočekávané těžiště.

Ještě více se člověku zatají dech, když se podívá na dům z boku. Tady vynikne velká hmota prvního patra zasazená na šedé krychli přízemí. A co víc – podivuhodná fasáda s průniky kruhů a kvádrů připomíná spíš muzeum strojírenství.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečekané výstupky, průniky a zalomení ale najdeme v celém domě. Jsou zde pro to, aby vyčinily tuhost šedé a bílé konstrukce do netradičního oděvu, který by ani jednou nebyl nudný. Který by stále vzbuzoval úžas. Takže úžas může vzbudit třeba koupelna, která je přístupná v tmavě šedé části po schodech. Nebo co říkáte na centrální prostor, kde skleněný stůl stojí na pevné noze z tmavého betonu. Nebo co byste řekli kuchyni, které pracovní deska přes skleněnou stěnu pokračuje po obvodu zdi i zvenčí. Nezdá se vám to? Podle architekta je vše vytvořeno tak, aby zde vynikl nábytek, který s hrubým a tvrdým domem bude vytvářet zajímavý kontrast. Také se nechá vyniknout zahrada s bazénem.

  • House Forever
  • Architekt: Longhi Architects
  • Místo: La Planicie, Lima, Peru
  • Plocha: 550 m²
  • Dokončeno: 2013
  • Foto: Juan Solano