Úklid listí patří k těm podzimním povinnostem, kterým se nevyhne nikdo se zahradou. Bohužel nejde jen o estetický problém, ale něco, co může poškodit nejen trávník, ale i květiny. Jak se listí zbavit rychle, a hlavně efektivně?

Úklid listí nepodceňujte

Podívejte se na úžasné způsoby, jak můžete využít listí ze zahrady:

Zdroj: Youtube

Možná vám přijde lákavé vynechat sběr listí úplně. Pokud ale toužíte po zdravém trávníku, bez práce to nepůjde. Silnější vrstva listí na trávníku v něm bude zadržovat vodu – a poskytne útočiště plísním, bakteriím, ale i různým škůdcům či plevelům.

S hrabáním listí nemusíte čekat až do poslední chvíle. Klidně můžete hrabat několikrát.

Najde se však i několik odpůrců hrabání, kteří argumentují tím, že listí funguje jako ochrana rostlin před mrazem. A jako způsob zadržení vlhkosti v půdě. Opadané listí může v zimě posloužit i jako útočiště drobnějších živočichů. Přesto není dobré nechávat listí přímo na trávníku.

Listy můžete nadrtit

Pokud se chcete hrabání listí opravdu vyhnout a vaše sekačka má funkci mulčování, můžete přeměnit spadané listí na mulč. Pokud tuto funkci nemá, nastavte nože na nejvyšší stupeň a sekejte přes listí. Rozdrcené listí se rozloží a trávě poskytne živiny.

Nezapomínejte na správné vybavení

Jestli máte na zahradě jen pár stromů, postačí vám hrábě. Ideální jsou švédské hrábě, které jsou široké a vyrobené z oceli či plastu. Pokud chcete mít sběr listů co nejrychleji za sebou, můžete použít vysavač či fukar. Nadřete se mnohem míň než při hrabání hráběmi.

Zahradní vysavač doporučujeme do větších zahrad se spoustou stromů. Nejprve můžete použít funkci fukaru, s nímž listí nafoukáte na jednu hromadu. Poté přepnete na vysavač a za pár minut máte hotovo. Přístroje lze koupit odděleně, ale i 2 v 1.

Pokud budete používat jen hrábě, můžete listí hrabat na plachtu. Až bude plná, vše přetáhnete na kompost či do popelnice.

Na co byste si měli dát pozor

Pokud patříte k alergikům, používejte při práci na zahradě protiprachovou masku a pracovní rukavice.

Co dělat s nasbíraným listím?

Nasbírané listí rozhodně nepalte – v hodně oblastech jde o nezákonnou činnost. Stačí jen malý vítr a velký požár je na světě. Pokud máte kompost, nejjednodušším způsobem, jak se listů zbavit, je přidat je do něj. Do kompostu nikdy nedávejte listí, které není zdravé a je napadeno nějakou chorobou.

A malý tip na konec – listí hrabejte, dokud je suché. Mokré listí se uklízí hůř.

Zdroj: countryliving.com, woodlandtrust.org.uk, thrive.org.uk