Královéhradecká radnice chce prostřednictvím výběrového řízení najít firmu, které prodá městské pozemky mezi místní části Malšovice a Moravské Předměstí. Parcely získá společnost, která radnici doloží, že v této lokalitě dokáže vybudovat infrastrukturu a v několika příštích letech i zhruba 400 bytů. Řekl to náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

"Podmínky soutěže, které již schválila rada města, nyní dostanou jako informaci zastupitelé, kteří musí schválit záměr prodat pozemky v této lokalitě. Následně vypíšeme výběrové řízení," dodal.

Radnice bude požadovat, aby firma s výstavbou začala již příští rok a doložila například svou schopnost získat na stavbu bytů prostředky. "Cena, kterou firmy za pozemky nabídnou, bude totiž jen jedním z výběrových kritérii. Výstavbu v tomto případě chceme podpořit tím, že firmě odprodáme po dostavbě pouze pozemky pod domy a ne celé parcely," uvedl Malíř.

Radnice požaduje, aby výstavba, která by se měla stát největší stavbou bytů v Hradci Králové v posledních letech, začala v roce 2004. "Byty by měly být dostavěné z větší části v roce 2007, protože poté se zvýší sazba DPH, která by byty prodražila," podotkl Malíř. V první etapě by soukromá firma měla podle představ radnice postavit infrastrukturu a 100 bytů, v druhé 200 bytů a ve třetí zbývajících 100 bytových jednotek.

V Hradci Králové chce příští rok začít stavět i developerská společnost Eube z Prahy, jež hodlá v lokalitě Terronic ve dvou etapách vystavět až 350 bytů. Firma již získala stavební povolení pro prvních 74 bytů, majitelé by je mohli převzít v červnu 2005. Výstavbu bytů v této lokalitě podpořila i královéhradecká radnice, která projektu přislíbila financování inženýrských sítí a komunikací za zhruba 18 milionů korun.

Hradec Králové trpí velkým nedostatkem bytů. Podle odborníků ve městě chybí stovky až tisíce bytů. Byty na volném trhu tak zde patří po Praze k jedněm z nejdražších v republice. Například garsonka ve staré panelové zástavbě se běžně prodává za 750.000 korun, staré byty 3+1 se pohybují od 1,2 do 1,6 milionu korun. -čtk-