Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití půdy. Místo toho rostliny získávají živiny z minerálního roztoku ve vodě. Tento způsob pěstování má mnoho výhod - rostliny rychleji rostou a stojí vás méně peněz. Zahrady, které se přizpůsobují hydroponickým technikám, mohou pak být úplně kdekoli, dokonce i v interiérech!

Jak si vyrobit domácí hydroponický systém?

Zdroj: Youtube

Jak začít s hydroponií?

Začít s hydroponickým zahradničením je jednodušší, než si myslíte! Stačí se seznámit s několika základními principy a metodami. Můžete se rozhodnout mezi několika různými systémy, včetně hluboké vodní kultury, metody přílivu a odlivu nebo aeroponie. Každý systém má své vlastní výhody a nevýhody, takže doporučujeme experimentovat se všemi. Uvidíte, co sedne vám.

Hluboká vodní kultura je hydroponická metoda, kde jsou kořeny rostlin ponořeny do kyslíkem obohacené vodní nádrže. Rostliny jsou obvykle umístěny ve vznášedlech, takže kořeny jsou vždy v kontaktu s živným roztokem, což umožňuje rychlý přístup k živinám.

Metoda přílivu a odlivu spočívá v tom, že se rostliny nejprve zavlažují živným roztokem a pak se nechá odtéct veškerá voda, což umožňuje kořenům přístup ke vzduchu. Tato metoda je populární u pěstitelů, kteří mají rostliny v nádobách, umožňuje efektivní dodávku živin a kyslíku ke kořenům. Pozor, jedná se snad o nejpokročilejší metodu.

Aeroponie je metoda hydroponického pěstování, kde jsou kořeny rostlin zavěšeny ve vzduchu a pravidelně postřikovány mlhou z živného roztoku. Tato technika umožňuje rostlinám maximální přístup ke kyslíku, což stimuluje růst a vývoj kořenů a celkově zvyšuje efektivitu pěstování.

Jak pěstovat květiny v hydroponii?

Mějte na paměti, že různé květiny mají různé požadavky na světlo, pH a živiny. Důležité je, aby byl minerální roztok ve vodě správně vyvážen a přizpůsoben potřebám vašich květin. Pravidelně kontrolujte pH a koncentraci živin a upravujte podle potřeb vašich rostlin.

Jak vyrobit hydroponický květináč?

Vytvoření vlastního hydroponického květináče může být skvělý způsob, jak se ponořit do světa hydroponie. Začněte s nádrží na vodu a čerpadlem, které bude dodávat vodu a živiny k rostlinám. Poté přidejte trubky nebo hadice, které budou rozvádět vodu k jednotlivým rostlinám. Použijte substrát, expandovaný jíl nebo perlity, které umožní udržet rostliny ve stabilní poloze. Nezapomeňte na osvětlení!

Jak hnojit v hydroponii?

Hnojení v hydroponii je klíčové pro zdravý růst rostlin. Rostliny získávají všechny potřebné živiny z minerálního roztoku ve vodě. K tomu se používají speciální hydroponická hnojiva, která obsahují správný poměr makro a mikroživin pro optimální růst. Dávkujte hnojivo podle pokynů výrobce a pravidelně kontrolujte koncentraci živin a pH vody.

Zdroj: thespruce.com, squaremilefarms.com