Když pořizujeme nové bydlení, nemíváme zpravidla peněz nazbyt, při vybavování interiéru tedy přemýšlíme, které součásti je třeba vyměnit a jaké ještě poslouží, než našetříme na nové. Kuchyni do nového domu ale většinou vybíráme také novou. Je to praktické, neboť její případná pozdější výměna vyžaduje celkem velké zásahy do chodu domácnosti. Tak uvažoval i majitel té dnešní.

„Celý dům jsem si navrhoval sám a věnoval jsem mu veškerou pozornost z hlediska konstrukce a technických parametrů, i z toho důvodu jsem pak měl menší množství finančních prostředků, a na nábytek pak už tolik nezbývalo. Dobrou alternativou tedy byla kuchyňská linka ne na míru, ale z obchodního domu, zvolili jsme Ikeu.“

Ovšem i v tomto případě jde o dobrou koupi, kuchyňská sestava je v prostoru optimálně rozvržena a je zde vše, co potřebuje v každodenním kuchyňském provozu rodina se dvěma dětmi. „My jsme měli už dvě kuchyně, tato je třetí, ty předchozí jsem dělal sám, protože to řemeslo umím. Ale tady jsem si řekl, že už ji dělat nebudu, že vybereme hotovou. Změny jsme udělali jen v detailech, uspořádání už máme ověřené a vyhovuje nám, takže myčka a sporák jsou opět blízko dřezu a podobně.“

Vlastní návrh na míru

„Kuchyni jsme si navrhli celou sami, a to nejen z hlediska dispozic a celkového uspořádání, ale i co se týká barevného ladění a designu. To byl také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro Ikeu, manželka si přála dvířka bez prolisů, ale ne všichni prodejci je nabízeli, zde byl dostatečný výběr. Spotřebiče nejsou jedné značky, lednice je Zanussi, myčka Whirlpool, sporák Electrolux, odsavač par Mora, vybírali jsme podle poměru výkon – cena.“

Korpus skříněk je, jak bývá obvyklé, z lamina, dvířka jsou vyrobena z fóliovaných MDF desek. Na straně od obývacího pokoje začíná linka velkou hmotou lednice s mrazákem, na niž navazuje spížní skříň s mikrovlnnou troubou. Tato část tvoří faktické i optické oddělení vlastního prostoru kuchyně od další místnosti. Spodní linie linky je od spíže oddělena úzkou skříňkou, která vyplnila nadbytečný prostor, v ní jsou uloženy kuchařky. Následuje skříňka na hrnce a myčka, v jejímž těsném sousedství je dřez. Pod dřezem je v zásuvce s dvojitým čelem umístěn odpadkový koš a příruční úklidové prostředky. Vedle je rohová skříňka a úzký otevřený prostor na vína, pečicí trouba a celá spodní sestava je ukončena skříňkou se zásuvkami. „V předchozí kuchyni jsme měli troubu ve výši pracovní desky a chtěli jsme ji tak umístit i zde,“ říká majitel, „manželce tak velmi vyhovovala, bohužel zde ale na takové uspořádání nebylo dost místa, takže musí být dole pod varnou deskou.“

Horní skříňky jsou pouze dvě, umístěné nad sebou, v nich jsou hrnky a sklo. Aby nepůsobily v této pozici příliš těžce, je dolní skříňka opatřena prosklenými dvířky.

Na vzhledu záleží

Kuchyně je provedena v příjemné šedé barvě, jejíž přirozenou eleganci umocňuje ještě lesk pohledových ploch. Pracovní deska od firmy Egger je z vysokotlakého laminátu, svou barvou velmi dobře ladí s šedým lesklým odstínem dvířek a čelních ploch zásuvek. Možnou jednotvárnost šedé rozbíjí chromované doplňky a vybavení – kruhový dřez, úchytky dvířek, baterie, odsavač par, stolička a podobně. Za pozornost stojí také obklad stěn v jemném petrolejovém odstínu, majitelé si tuto volbu barev mohli dovolit, protože prostor kuchyně je sice malý, ale je zde okno s velkorysou plochou, které vpouští dovnitř tolik světla, že místnost nepůsobí nikdy tmavě. Zajímavé je i využití prostoru na pracovní desce vedle spíže, který by byl jinak špatně přístupný. Zakrývá ho roleta a za ní je uložen chléb, jsou zde i dózy s léky a další věci denní potřeby.
Text a foto: Dana D. Daňková