Keramika je v koupelnách oblíbená pro svou odolnost vůči vodě, teplotě a páře, snadno se čistí, dobře se kombinuje s podlahovým vytápěním, a navíc pěkně vypadá. Keramické obklady se dnes vyrábějí v nepřeberném množství barev a vzorů, že by bylo téměř nemožné, aby vám nějaký nepadl do oka. Samozřejmě jinak vypadá obklad na obrázku a jinak bude vypadat u vás doma. Sepsali jsme proto několik tipů, jak keramiku vybírat:

  • V malých koupelnách se uplatní především světlejší velkoformátové dlaždice, které prostor opticky zvětší.
  • Obdélníkové kachličky položené ve vodorovném směru stěnu opticky prodlouží, položené svisle ji naopak zúží a vytvoří dojem vyššího stropu.
  • Bílé spáry jsou nevděčné, jejich záři dlouho neudržíte. Moderní volbou je vybrat spárovací hmotu podobné barvy jako obklad, aby spáry byly co nejméně viditelné. Pro podlahu se obvykle vybírá šedý odstín, na němž se nerozezná špína od barvy.
  • Obkládání koupelny keramikou komplikuje potřeba řezání kachlí, některá může i prasknout. Při nákupu obkladaček proto vezměte pro jistotu o 10-15 % materiálu víc, než potřebujete podle propočtů.
  • Keramické obklady vždy lepíme na vyrovnaný a vyzrálý povrch, který je opatřen vhodnou penetrací a izolací. Nerovnost a špatná připravenost podkladu se projeví hlavně u menších formátů kachlí, nehledě na to, že obklady mohou po čase opadat.