Jako při každém generálním úklidu, tak i při organizaci knihovny je v první řadě potřeba zbavit se všeho nepotřebného. Některé tituly doma leží léta jen proto, že nám je někdo daroval, ale přitom nás ničím neoslovují. Předejte je dál a udělejte si v knihovně místo. Vůbec nevadí, když některé police zůstanou poloprázdné - vyplnit se dají pokojovou rostlinou, čajovou konvičkou nebo rámečkem s fotografií. Knihovna pak i lépe vypadá.

Domácí knihovna Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Knihy nejčastěji třídíme podle žánru - historické romány, detektivky nebo kuchařky by měly mít vyhrazeny vlastní úseky, abychom napomohli lepší orientaci při hledání konkrétního titulu. Nezapomeňte, že knížky leccos napovídají o majiteli bytu a jeho zájmech. Na odiv do úrovně očí proto vystavte ty, po kterých saháte nejčastěji a jsou vám tematicky nejbližší. Do spodních polic se hodí literatura, kterou můžou pročítat i děti, naopak na horní a nepřístupná místa dáváme tituly pro děti nevhodné, doplněné o zřídkakdy otevírané svazky.

Čtěte také

svicky

Čtěte také

Posviťme si svíčkami pro příjemnou náladu

Větší knihy, které se do polic nevejdou na výšku, můžeme vyrovnat do komínku nebo je vystavit jinde jako dekoraci - tituly s atraktivní obálkou například postavíme na nižší skříňku vedle vázy s větvičkami a necháme je opřené o zeď jako obrázky. Knihy dotvoří i útulnou atmosféru zimního hygge stylu; vlněný pléd, hrneček s horkým čajem a kniha jsou základem hřejivého zátiší.

Domácí knihovna Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Na závěr nám zbývá najít si doma koutek, kde se nám bude s knihami v ruce příjemně relaxovat. Ideálně si ho vytvoříme někde u okna, i když v zimním období spíš využijeme lampu. Čtenářský kout by se měl nacházet v dostatečné vzdálenosti od veškeré elektroniky, která nás v dnešní době obklopuje až příliš. Nezapomeňte na huňatou deku a pevný stoleček, kam se vejde šálek s kakaem a mistička s cukrovím.