„Hned na začátku se rozhodněte, jestli využijete 12voltové, nebo 24voltové rozvody zahradního osvětlení. Doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem vzdálenosti. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci s krátkými vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem do 10 metrů, pak použijte 12voltové rozvody,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahradní techniky v projektových marketech Hornbach. Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější a vzdálenosti mezi zdrojem a světlem jsou více než 10 metrů, pak je lepší sáhnout po 24voltových rozvodech. Hlavním důvodem je, že u 12voltových dochází k velkému úbytku napětí na vodiči – to znamená, že pokud se použijí 12voltové rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou světýlka svítit jen slabě, nebo dokonce vůbec.

Hlavní předností nízkonapěťového zahradního osvětlení je jeho bezpečnost. Když se dotknete 12 až 24 voltů, zabrní to, ale neublíží!

Plánování

Osvětlení, respektive rozvod kabeláže, je potřeba mít promyšlené dřív, než je zahrada hotová. Kabely je dobré umístit alespoň 10 centimetrů pod zem. Hlavním důvodem je bezpečnost. „Hrozí, že se o ně bude zakopávat, děti je budou vytahovat, psi rozkousávat a sekačka cupovat do zničení. Navíc nikdo nechce, aby mu jen tak na terase ležely kabely, nebo byly amatérsky přitisknuté ke zdi,“ upozorňuje David Benda.

Zásuvka na 220 V a trafo

Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 voltů. „Na tu připojíte trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12 či 24 voltů, a ze kterého se rozvádí kabely dále po celé zahradě. Pozor, každé trafo je jen na 150 wattů, a můžete tak na něj připojit jen omezený počet světel,“ varuje David Benda a dodává: „Spotřeba světel je v průměru jeden watt a díky LED osvětlení, které má velmi malou spotřebu, jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Trafo klidně umístěte hned vedle zásuvky.“

Krásný a bezpečný vodní svět

Bez nízkonapěťového osvětlení si dnes vodní svět nikdo nedovede představit. „Díky naprosté bezpečnosti a dokonalé izolaci si můžete nasvítit dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu, celý bazén nebo kašnu. Díky jednoduchému systému utěsněného spoje přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko utopení světla,“ komentuje David Benda. Trafo se jednoduše schová do skrýše k filtraci – je tam zásuvka na 220 voltů, sucho a stín. „Nezapomeňte, že dřív, než vodní svět postavíte, musíte mít osvětlení promyšlené. Když je jezírko napuštěné, budou se vám světla dodělávat hůř,“ upozorňuje David Benda.

Soumrakový senzor a časovač

Samospouštění je možné díky časovači, který lze snadno napojit na 220voltovou zásuvku před trafo. Další možností je soumrakový senzor, který spustí zahradní osvětlení při stmívání. „S umístěním soumrakového senzoru si musíte dát trochu práce. Napojuje se přímo na trafo a je vhodný spíše na menší zahrady, kde nastává stín rovnoměrně. Navíc je potřeba mít senzor nad povrchem, tedy volně ležící na zahradě či terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, soumrakový senzor by byl prakticky pořád sepnutý,“ uzavírá odborník.