Stručný souhrn z článku:

  • Každý předmět v interiéru vyžaduje nejen estetiku, ale také funkčnost.
  • Pro objevování českého designu se můžete obrátit na internetové obchody a sociální média.
  • Inspiraci mohou designéři nacházet v pop-up storech a partnerských prodejnách.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Každý předmět, kterým se v interiéru obklopujete, musel někdo vymyslet. Ale není to jen vnější slupka nábytku a jiných předmětů v interiéru. Na první pohled sice poutají pozornost hlavně barvy, tvary a materiály, ale na ten druhý musí výrobek slibovat službu, být funkční. Praktická stránka věci jde ruku v ruce s estetickým vnímáním produktu.

Kde začít

Když se chcete zorientovat v českém designovém rybníčku, netřeba brát do ruky lupu. Začněte u internetu proklikáváním e-shopů tuzemských firem a obchodů s českým designem, už to vám hodně napoví.

Většina lidí dnes stejně hledá vybavení do bytu online, takže dobře udělané webovky a prezentace na sociálních sítí jsou prvním magnetem přitahujícím potenciální zákazníky. „Velká část z nich chce ale následně vidět nábytek naživo, vyzkoušet si ho, podívat se na přesný odstín dekoru. V tom pomáhá vlastní showroom a síť partnerských prodejen,“ vysvětluje Kateřina Filipiová ze společnosti Dřevojas, která se zabývá koupelnovým nábytkem.

Jak se hledá inspirace

Designéři mohou své nápady představovat třeba i v rámci pop-up store, tedy obchodního prostoru, který si pronajmou na kratší dobu. Nebo se spojovat a představovat společné projekty, jako to nedávno udělaly značky Klimchi (skleněné doplňky) a Johann Malle (postele).

Hodně oblíbené jsou zmiňované partnerské prodejny. Třeba originální věci značky Zlesart, tedy stoly a stolky i funkční interiérové detaily jako například madla ke skříním v malosériích, mimo jiné najdete v showroomech Deco Leco či třeba v prodejně Mminterier.

A ke slovu přicházejí i originální nápady. Tradiční výrobce čalouněného nábytku Polstrin navázal na podnikovou prodejnu boutique hotelem Mezi švy – každý jeho pokoj je ukázkou toho, co vyrábí. (Článek byl redakčně krácen, více se dozvíte v novém vydání časopisu.)

O českém designu v interiéru si můžete přečíst mnohem víc:

  • Výrobky s příběhem
  • Inspirace ocelovými konstrukcemi a nafukovacími lehátky
  • Nápadité kliky a zásuvky
  • Využití netradičních materiálů
  • Nábytek s tradicí, ale v novém kabátu
  • Dřevěné židle, polstrovaná křesla

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 16. listopadu.

Zdroj: Dům & Zahrada