Tvrzení, že růžová je jen pro dámy, se dávno přežilo. V růžovém interiéru se můžou dobře cítit i chlapi. Tahle barva baví také děti, ostatně historie ukazuje, že původně nepatřila děvčatům. Popularita růžové se pomalu zvedala s nástupem betonových prvků, které se v interiérech používají stále ve větší míře. Hezky spolu kontrastují. A dilema, zda doma mít růžovou barvu, nebo ne, v létě definitivně rozlouskl film Barbie.

Ještě jste film Barbie neviděli? Vážně? Ani upoutávku na něj?

Zdroj: Youtube

Růžová v proměnách času

Z pohledu historie skutečně nejde o ženskou záležitost, muže provázela růžová barva celé 19. století. A ve 20. letech 20. století ji používala takzvaně nižší třída a lidé na okraji společnosti, až později začala patřit i do šatníků gentlemanů.

Zajímavé je rovněž známé dělení na modrou pro kluky a růžovou pro děvčata. Přitom za velkou louží se tohle kdysi nerozlišovalo, obě barvy se považovaly za dětské bez ohledu na pohlaví. Až na začátku 20. století se růžová doporučovala klukům a modrá dívkám. Zhruba po 2. světové válce se to však prohodilo, růžová se přiřadila děvčátkům a ženám.

Je vážně fantastická

Růžová vzniká přidáním bílé barvy do červené. Jaká pak může být? Třeba světle jasmínová, starorůžová (pastelová), o špetku jiný nádech má pudrově růžová (pleťová růžová). Mezi růžové tóny lze řadit i lososovou, Barbie růžovou, ale rovněž fuchsiovou, růžovofialovou až tmavě růžovou. Od toho se také odvíjí její škatulkování buď mezi teplé, nebo studené barvy.

Růžová pro začátečníky

Komu se líbí výraznější odstín, jen si jeho použitím není tak úplně jistý, může narůžovo obarvit některé stěny v místnosti (nebo jen část jedné stěny), využít bytový textil a interiérové doplňky. A zkombinovat je s neutrálními barvami jako bílá, šedá a černá. Bez ohledu na to, zda jsou provedené v matu, či lesku.

Zajímá vás

  • Jak a kde v interiéru použít růžovou, když si na ni troufnete ve větší míře?
  • Se kterými barvami a strukturami si dobře rozumí?
  • Jaké další barvy vám také navodí sladký život?
  • Které dřeviny se hodí k barvě temperované čokolády?
  • A proč k tmavě hnědé raději přidat odstíny béžové a zapomenout na bílou?
To vše a ještě mnohem více si přečtete v časopisu Dům & Zahrada č. 10/2023, který vychází 15. září.