Patří mezi nejoblíbenější barvy v interiéru, mají ji rádi muži i ženy bez ohledu na věk. A symbolizuje letní oblohu a odstíny vody, tedy relax a pohodu. O důvod víc, proč dát modré barvě větší prostor i u vás doma.

Chcete modrou hlavně v obýváku? Tak se podívejte na 50+ nápadů, jak na to:

Zdroj: Youtube

Tohle je nejdůležitější

Když interiér obléknete do modré, vždycky uděláte dobře. Všechny odstíny modré jsou nejlepším lékem na nervozitu, napětí a stres. Těžko najdete pozitivnější barvu, kterou můžete v interiéru použít i na větší ploše. Světlé tóny vás vrací v čase, působí mladistvě, tmavé zase důvěryhodně. Proto vybírejte modrou hlavně podle svých pocitů a efektu, kterého chcete dosáhnout. Bude to blankytně modrá, azurová, cyan, tyrkys, námořnická, džínová (indigo), šedomodrá, ocelově modrá, modrofialová…?

Svatá trojice
Žádná barva nepůsobí sama o sobě. Co je zásadní i pro nádhernou modrou?
- Volba odstínu: Světlejší evokují dovolenkovou náladu, jsou svěží, tmavší uklidňují a působí elegantně až vznešeně.
- Velikost plochy, na kterou ji použijete: Když si nejste jistí, vsaďte hlavně na interiérové doplňky. Nebo rychle obměnitelný bytový textil.
- Spojení s dalšími barvami: Nadčasová je kombinace s bílou, s ní nikdy neuděláte chybu. U dalších barev už je třeba trochu více přemýšlet.

Ideální barevné kombinace

Modrá a barva písku i proutí: navozuje dovolenkovou náladu, působí jako osvěžující závan vzduchu.
Modrá a různé odstíny hnědé, od světlé po tmavou: překvapivě výborné spojení, často používané s ohledem na preferenci použití dřeva či jeho imitace.
Modrá a šedá: trendy volba, šedá je také jednou z nejpoužívanějších barev v interiéru.
Modrá a oranžová nebo žlutá: perfektní řešení, když chcete spojit dvě protikladné barvy a připoutat pozornost.
Modrá a zelená: přírodní barvy si dobře rozumí, zde jen pozor na sytost odstínů.
Modrá a fialová: Jsou vlastně příbuzné, takže elegance zaručená. A do ložnice značka ideál.

Hrátky s materiály

A teď přijde možná to nejlepší, modrá vypadá dobře na všech běžně používaných materiálech. Včetně dřeva, kovu, skla, plastu, keramiky či textilu. Což je dané tím, že ani sytá modrá nikdy nebude tak výrazná jako žlutá, oranžová a červená. A i kdybyste napoprvé modrou použili nadmíru, zjemníte ji přidáním barvy písku nebo dřeva.

Psychologická kotva

Modrá je rovněž barvou mnoha duchovních světů. Působí jako neviditelné, ale pevné spojení mezi nebem a zemí. Proto k ní obracíme svou pozornost v dobách dobrých (jupí, letní dovolená!) i těch horších, kdy ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Málokterá jiná barva vás dokáže vrátit na zem a nabídnout bezpečí a harmonii. Prostě modrá je za všech okolností dobrá.

Zdroj: schoener-wohnen.de