Rozlehlý prostor

Největší „zásluhu“ na neosobním a nevlídném výrazu relaxačního koutu má předimenzovaný a příliš rozlehlý prostor. Ani početná rodina nebo mladý aktivní pár žijící čilým společenským životem nejsou přesvědčivým důvodem tohoto megalomanského řešení. Intimitu důvěrného povídání, svěřování a vyprávění ruší několikametrová vzdálenost mezi jednotlivými solitéry. Sedací nábytek by měl rozhodně tvořit semknutější kompozici. K lepšímu dojmu by přispěly snadno přemístitelné taburety, které sezení výrazně zpříjemní a rozšíří možnosti společné relaxace.

Trapézový plech

Dalším z mnoha příčin chladného výrazu relaxačního koutu je trapézový plech tvořící sezení poněkud technicistní pozadí. Možná tvoří tzv. ztracené bednění pro litou stěnu za sedačkou a architekt se rozhodl ho v interiéru přiznat. Povrchově neupravený plech vtiskl stěně výraznou strukturu a rytmus. Přesto v kontextu působí velmi chladně, a to především kvůli velké ploše. V menším rozsahu by plech nepůsobil nijak rušivě, zde je ovšem hlavní příčinou nevlídné atmosféry. Výrazně vzorovaná tapeta nebo cementová stěrka s patinou by sezení zútulnily lépe.

Lesklá podlaha

Obrovské čtvercové prvky podlahy reagují svým měřítkem na rozlehlý prostor, čímž tuto nepříliš žádoucí charakteristiku ještě zdůrazňují. Huňatý koberec s extrémně vysokým vlasem ve své snaze zateplit studenou podlahu uspěl jen zčásti. Vysoce lesklý povrch je sice velmi elegantní, ve velké ploše ovšem působí neosobně a navozuje dojem veřejného prostoru - obchodního centra, banky nebo autosalonu. V soukromém interiéru je vhodné vysoký lesk podlahy kompenzovat bytovým textilem, přírodním dřevem a uměleckými díly, které zde bolestně chybějí!

Smutné barvy

Barvy jsou zde kombinovány sice se vkusem, ale zbytečně opatrně. Z kombinace pískových, béžových, okrových a šedých odstínů se stala nevýrazná směs bez charakteru, bez života. Bleděmodrá křesílka s oranžovou keramickou vázou působí jako velmi rozpačitá snaha o oživení umdlévající energie. Dvojice černých polštářků působí smutně a opuštěně - sedačce chybějí další polštářky, na kterých by se mohly objevit živější barvy. Jak názorně dokazuje oranžová váza, cesta teple červených, oranžových a zrzavých odstínů by mohla být tou pravou…

Hra struktur

Podobně jako barvy, postrádá prostor také vzory. Majitel i designér se jich dobrovolně vzdali, ale výsledku tím nepomohli. V interiéru bez vzorů jejich roli zpravidla přebírá hra struktur. Zde je jejím náznakem kontrast mezi dlouhým vlasem huňatého koberce, hladkou lesklou podlahou a strukturou trapézového plechu. Pokračování této hry se však bohužel nekoná - čalounění veškerého sedacího nábytku je nudně hladké a možnost pohrát si s textilem na polštářcích zůstala nevyužita. Mohly se zde potkat kožešinové polštářky s pletenými, potahy z tvídu, přírodního hedvábí nebo sametu...

Chybějící doplňky

Bez doplňků a osobních předmětů působí interiér chladně, spíše jako exponát na veletrhu bytového zařízení. Plechová stěna si doslova říká o instalaci uměleckého díla: rozměrného plátna, tapisérie nebo gobelínu. Sedačku by zateplily barevné a vzorované polštářky. Po přesunu knih z konferenčního stolku do příruční knihovny by se na jejich místě skvěle vyjímaly živé květiny. Větší intimitu a komornější prostor by sezení získalo decentním oddělením od komunikační zóny. Pro tento účel lze využít dřevěnou žaluzii, textilní panely japonských stěn nebo skupinu několika vzrostlých rostlin.

www.haroldova.cz