Vrstvené koberce

Navrstvení koberců tomuto interiéru nesvědčí hned z několika důvodů. Především zbytečně zakrývají půvab původní parketové podlahy. Přírodní dřevo na podlaze by interiér proteplilo, zatímco pravidelný rytmus dřevěných vlýsek mu dodá nadčasovou eleganci. Kromě toho ručně tkané bavlněné koberce navozují lehce rustikální dojem a patří spíše do venkovského stavení nežli rekonstruovaného honosného sídla. Vrstvení tenkých koberců s různými vzory, které se snadno shrnují, působí snadno poněkud neupraveně a svou ležérní nedbalostí shazují unikátní dojem navozený atypickým prostorem.

Parkety s kusovým kobercem

Mnohem lepší a stylovější řešení nabízí odkrytí původní podlahy z masivních dřevěných parket a její případná odborná renovace. Kusový koberec by přirozeně zvýraznil pocitový střed místnosti a svým hustým vlasem a ušlechtilým materiálem zútulnil interiér výrazně víc než tenké bavlněné koberce. Noblesní zámecký styl by ideálně doplnil ručně tkaný koberec z kvalitní vlny nebo pravého hedvábí zdobený tradičními vzory, které by stylově navázaly na zajímavé architektonické prvky historického interiéru.

Mosazný nábytek

Mosazný nábytek, který na sebe svým decentním leskem a elegantní konstrukcí přitahuje spontánně pozornost, je bezpochyby zajímavý. Kovová nosná konstrukce je pevná a únosná, proto může být extrémně subtilní, což dodává odlehčeným solitérům unikátní výraz. Mosazného nábytku je zde ovšem příliš mnoho: slouží jako knihovna, úložný prostor pro hi-fi soupravu včetně mediálních nosičů, konferenční stolek, tvoří kostru volně stojícího křesílka, dokonce i lustr je mosazný. Krása unikátních solitérů jejich mnohonásobným opakováním zbytečně ztrácí kouzlo a působivost výjimečného.

Půvabný výklenek

Velmi rozpačitě působí dvojice knihoven v půvabně zaklenutém výklenku za pohovkou. Přísně hranaté knihovny se nehodí k jeho jemným křivkám, ale nezapadají do něj ani svou velikostí. Rozhodně lépe by ho doplnila vestavba na míru. Efektní řešení nabízejí masivní police z přírodního dřeva mořeného na elegantní tmavší odstín ostatního nábytku, které by dokázaly prostor výklenku maximálně využít. S kompaktní vestavbou výklenku by se pokoj vizuálně zklidnil, získal jasný řád a rytmus. Horizontální linky polic zvýrazněné pestrými hřbety knih by vytvořily pohovce důstojné pozadí.

Roztříštěné dekorace

Podobně jako nábytek byly také dekorace rozmisťovány bez hlubší rozvahy. Zaplňují každé volné místo interiéru bez ohledu na celkovou koncepci, symetrii a návaznost na další vybavení nebo unikátní prvky interiéru. Obrazy i ostatní dekorace, které se rozhodneme vystavit na stěnách, by měly viset buď na linii horizontu, nebo tvořit pomyslně ohraničený útvar, nejčastěji ohraničený sjednocenou spodní nebo horní hranou. Mísa z modrého porcelánu na dekorativní konzole vedle okna je nepatřičně vysoko stejně jako portrét napravo vedle výklenku.

Mosazný lustr

Pokud v místnosti zůstane všechen mosazný nábytek, jeho chlad nejlépe zmírní přidané textilní prvky. Lustr skvěle doplní látkové širmy, které jemně rozptýlí světlo zdrojů a nasměrují ho dolů, což interiér výrazně zútulní. Rozpačitě prázdné kraje výklenku efektně orámují lehounké závěsy. V centru sezení citelně chybí konferenční stolek – subtilní mosazný příruční stolek jeho funkci nezastane. Velkorysému sezení by slušel poctivý rozlehlý stůl z masivního dřeva, který by opticky propojil všechna místa k sezení a nabídl jim prostor pro odložení kávy nebo rozečtených časopisů.

www.haroldova.cz