Nejběžnější jsou sendvičové dveře, však také na trhu zásadně převažují a hodí se do každého interiéru. Povrch může být z více materiálů a totéž platí o samotné výplni dveří. Proč by vás měla zajímat?

Podívejte se, co se skrývá uvnitř některých dveří:

Zdroj: Youtube

Co je sendvič

Sendvičová konstrukce dveří rovná se obvodový rám z MDF desky, případně z masivu. Rám se vyplní a následně opatří povrchem. Mezi nejběžnější povrchy patří fólie, CPL laminát, lak nebo dýha. Porovnejme si fólii a CPL laminát. Fólie je tenčí, střednětlaký CPL laminát silnější (jde o několik vytvrzených vrstev papíru napuštěných pryskyřicí).

Každá strana dveří jiná?

U sendvičové konstrukce se na jedny dveře používá jeden materiál povrchu. Někdy ale může mít z každé strany jiný dekor či barvu (důvodem je sladění s barvou nebo dekorem sousedících dveří).

Jeden z klíčů k odolnosti

A teď k podstatě věci. Jaká může být výplň sendvičových dveří?

  • Nejjednodušší řešení představuje voština neboli tvrzený papír ve tvaru včelích pláství. Výsledkem jsou lehké a nepříliš odolné dveře. Kdyby na ně v zápalu hry spadlo větší dítě, nebo se vám zamotala hlava, můžete je prorazit. Nejsou dobrým izolantem, ani tepla, ani zvuku.
  • O krok výše stojí dutinková dřevotříska (DTD), tedy vše lepší: váha, pevnost, izolace.
  • Ještě lepší ve všech parametrech je plná dřevotříska (DTD), například z pohledu zvukového útlumu až o 3 decibely v porovnání s voštinovou výplní. Také váží minimálně dvakrát více než dveře s voštinou.
Pro ještě větší ticho
Chcete mít doma aspoň jedny dveře, třeba v ložnici, které omezí hluk z vedlejších prostor? Nemusíte si hned připlácet za zvukově izolační dveře, ale nechte si dobře instalovat zárubeň. Tomáš Pilský ze společností Vekra radí: „Mezi stěnou a zárubní vzniká mezera, která se vyplňuje montážní pěnou. Pokud se pěna aplikuje po celém obvodu zárubně, dosáhnete nadstandardních akustických vlastností i u dveřního kompletu, který není ve vyloženě zvukově izolačním provedení.“

Na co ještě myslet

Aby interiérové dveře opravdu dobře sloužily, ještě si u nich prohlédněte hrany, standardem už jsou ty oblé. Rovněž koukejte na provedení, uchycení a pevnost vícedílných pantů s teflonovým pouzdrem. A u zárubní zase omrkněte protiplech (prostor, do něhož zajíždí střelka zámku).

Tip navíc: Rozčilují vás rány jako z děla, když někdo z rodiny třískne dveřmi? Zvažte pořízení samozavíracích pantů (používají se u klasických polodrážkových dveří, kdy dveřní křídlo z jedné strany vyčnívá ze zárubně). Nebo si pořiďte magnetický zámek (pro dveře bezpolodrážkové, kdy je dveřní křídlo z jedné strany v rovině se zárubní).

Zdroj: bhg.com, Vekra