Interiér, skandinávský design, nábytek Autor: archiv Pojem skandinávský design se poprvé objevil v názvu výstavy konané v Londýně v roce 1951. Celá padesátá a šedesátá léta byl synonymem pro modernost, světlost, vzdušnost a inspiraci přírodou.

Balzám pro tělo

Mnohé výrobky slavných firem pěti zemí (Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko a Island) jsou vyráběny, obdivovány a nakupovány dodnes. Společným jmenovatelem jim byl nový vztah k přírodě a neotřelý pohled na design. Například designér Hans Christian Mengshoel vyvinul pro společnost Balans v roce 1976 sérii klekaček a dalších židlí, které podporují správné držení těla. Různé kopie a varianty těchto ergonomických sedaček jsou dnes běžné po celém světě a málokdo tuší, že u zrodu jejich principu stál právě jeden z géniů vlny skandinávského designu.

Sezení z jiné stránky

Sedačka, klekačka Autor: archiv Křeslo, Ballchair Autor: archiv Taška, květinový dekor, skandinávský design Autor: archiv

Stejně tak dodnes žijící Eero Aarnio se podíval na sezení docela z jiné stránky. Mezi jeho nejznámější produkty patří křesla Ballchair, Bubble chair a Pastil chair, které jsou dnes již ikonami. Umožňují člověku schoulit se do jakési bubliny a nerušeně odpočívat. Sedící získává nejen pocit pohodlí, ale také naprostého bezpečí a uvolnění se, při odpočinku je tedy zcela dokonalé.

Tradiční materiály

Interiér, skandinávský styl, nábytek, bytové doplňky Autor: archiv Ačkoliv skandinávský design se plastům nikdy nevyhýbal, tradičním materiálem je zejména dřevo. Nejběžnější je nábytek ve světlých variantách, což je do jisté míry dáno i potřebou světla. Ve skandinávských zemích je ho tradičně (zejména v zimě) velice málo, takže lidé se podvědomě brání tmavým tónům v interiéru. Například ve Španělsku, kde se naopak brání prudkému slunci, je tomu přesně naopak a v interiérech dominují tmavá dřeva. Dřevo bylo navíc v severských zemích s velkým množstvím lesů nejdostupnějším materiálem.

Umírněná barevnost

Skandinávci milují bílou, takže i dřevěný nábytek (pokud nezůstává v přírodním tónu) nejčastěji natírají právě touto barvou. Dokáží kombinovat, proto je každý interiér vhodně probarven pomocí doplňků a zejména textilu. Oblíbeným evergreenem je například květovaný dekor Marimekko. Marimekko se zrodilo v roce 1951 ve Finsku a je takovým fenoménem, že by mělo být zařazeno mezi tradiční atributy, na které si běžný člověk vzpomene při slově Finsko. V každé finské domácnosti naleznete alespoň jeden artefakt z dílny Marimekko. Ženy a dívky se po ulicích procházejí ve stejných tričkách Marimekko, třímají v ruce stejnou tašku Marimekko a pudřenku vytahují ze stejné taštičky Marimekko a ani v koutku duše je nenapadne, že je na tom něco podivného. Bytové doplňky, nábytek, interiér, skandinávský design Autor: archiv Posedlost Marimekkem je toho skvělým důkazem.

Slavné žluté logo

Nejznámějším fenoménem z rodiny skandinávského designu je však značka, kterou dnes znají lidé po celém světě: IKEA. Podařilo se jí využít tradičních znaků severského designu, smíchat je s trochou italského stylu, přihodit malinko módního orientu, a díky tomu vytvořit rukopis, který jsou schopni a ochotni číst lidé po celém světě. Žluté logo na modrém pozadí se za šedesát let téměř nezměnilo. Obchodní domy společnosti dnes najdete v Dubaji, Tokiu nebo třeba v Mexiko City. IKEA je důkazem, že myšlenka skandinávského designu nebyla pouhou módou a že má stále co nabídnout.

-jop-Foto: www.profimedia.cz, IKEA