Strupovitost napadá listy i plody jabloní a hrušek. Projevuje se tak, že na obou stranách listů vznikají šedočerné fleky, a pak silně napadené listy opadávají. Podobné skvrny vznikají i na plodech, ty se pak mění ve strupy a dochází i k praskání plodů, čímž jsou plody znehodnoceny a nedají se jíst. U hrušní jsou často strupovitostí poškozené i větve a výhony.

Jak se strupovitost šíří

Původce této choroby přezimuje v opadaných listech nebo v napadených větvích, naši zimu velmi dobře přežívá. Potom se šíří ve vegetačním období (nejvíce v době od rašení poupat až do konce června), a to pomocí vzdušných proudů. Může tedy napadnout i dosud zdravé dřeviny.

Zdroj: Youtube

Prevence proti strupovitosti

Pravidelně hrabejte spadané listí a to likvidujte. Pokud listí necháte ladem, za vlhkého a deštivého počasí se strupovitost začne šířit. V případě, že bylo listí odstraněné na jaře i na podzim, tento způsob prevence dokáže snížit napadení až o 80 %.

Chcete-li omezit napadení na minimum, pořizujte si pouze odolné odrůdy. Patří mezi ně například Luna, Lucy, Juno, Minerva, Merkur, Admirál, Minerva, Sirius, Opal nebo Allegro.

Pravidelně také prořezávejte korunu stromu, protože hustý porost má na svědomí zvýšenou teplotu i vlhkost, což je pro rozvoj houbových patogenů naprosto ideální prostředí.

Postřik proveďte vždy hned po sklizni

Využijte postřik s 5% roztokem močoviny. Ten se aplikuje po sklizni, ale ještě před opadem listů. Močovina má za úkol urychlit rozklad listů, dokonce omezuje tvorbu askospor.

Při chemickém ošetření vybírejte nejprve biologické přípravky, které nepoškozují životní prostředí a nezanechávají v plodech nežádoucí zbytky chemických látek. Najdete jich na trhu hned několik, vyrábějí se z různých přírodních látek a organismů, například z mořských řas. Dají se kombinovat se slabě koncentrovanými postřiky na bázi mědi, které jsou relativně neškodné. Fungují převážně jako prevence, pomáhají třeba ke zpevnění listů, a ty pak lépe odolávají napadení.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz