Připravte se na skutečný boj s neviditelným nepřítelem – vlhkostí! Ať už máte historickou budovu, či novostavbu, problémy s vlhkostí mohou postihnout každý dům. Někdy se ukáže jen jako střípek na stěně, jindy vám ze stropu kapou litry vody. Tak, či onak, je čas zakročit!

Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě?

V případě starých domů je častou příčinou vlhkosti nedostatečná izolace a průnik vlhkosti zvenčí. S tím můžeme bojovat pomocí vhodné izolace, odstranění průsaků vody a zlepšení větrání. Zvláště důležité je upravit spáry a štěrbiny v exteriérovém obkladu, kterými může do domu pronikat vlhkost. A nezapomínejte na pravidelné větrání!

Jak vysušit vlhkou zeď?

Je důležité najít příčinu vlhkosti, než začnete s jakýmkoli vysoušením. Pokud vlhkost proniká ze země, může být vhodné izolovat zeď proti zemi. Poté použijte odvlhčovač nebo větráky k vysušení vlhkých stěn. Přednost má přirozené větrání. Chce to trpělivost, ale když otevřete všechna okna v místnosti, uděláte úplně nejlépe. Postupně se tak zbavíte plísní, které se tvoří na vlhkých stěnách.

Oprava vlhké zdi je často vícestupňový proces. Nejprve je třeba odstranit veškerou poničenou omítku a odstranit veškerý nános plísní. Použijte odstraňovač plísní a odmašťovač, a poté nanesete protiplísňový nátěr. Nezapomeňte na případnou izolaci stěny. Po vysušení můžete stěnu omítnout novou omítkou.

Jak odvést vlhkost z domu?

Nejúčinnější způsob, jak odvést vlhkost z domu, je zajišťovat pravidelné větrání. Otevírejte okna, používejte větráky a klimatizaci. Zamezte kondenzaci vodní páry v koupelně nebo kuchyni a používejte digestoř. A nezapomeňte, je třeba odstranit příčinu vlhkosti, nikoli jen sušit zeď!

Zdroj: puroclean.com, tapcohomedry.com, timberwise.co.uk