Vše se odvíjí od již dříve zmíněného možného pohybu a otáčení vozíku. V těchto místnostech, kde hrozí velké riziko zranění, je třeba výrazně dbát na to, aby měl vozík dostatečný prostor.

Prostor na základní manévrování invalidního vozíku bývá většinou 120 x 150 cm nebo kruh o průměru 150 cm na otočení o 360°.

Kuchyně

Minule jsme trochu pozapomněli na umístění vypínačů a zásuvek. V kuchyni je to obzvlášť problém, protože vozíčkář by měl mít možnost si zapojit elektrospotřebič do zásuvky, ale ty bývají velmi často příliš vysoko a daleko za pracovní deskou nebo úplně u země. Počítejte tedy s tím, že vypínač by pro vozíčkáře neměl být výš než 120 cm nad zemí a zásuvka ve výškách 40 – 105 cm. Podlaha v kuchyni musí být protiskluzová a snadno udržovatelná. Koberec zde opravdu není vhodný.

Pracovní plocha by měla být snížená Autor: Thinkstockphotos.com Pracovní plocha by měla být sníženáAutor: Thinkstockphotos.com

Pracovní deska kuchyňské linky se musí snížit vzhledem k vozíčkáři. Znamená to snížení asi o 10 cm. Vhodné je také plánovat se spotřebiči – ovládání varné desky na horní straně není ideální – lepší je sdružené ovládání na přední části, jak to mají kombinované sporáky.

Nutné je dbát na velké a pohodlné úchytky, které jsou bez ostrých rohů a výstupků. Nejsou tak vhodné nejlevnější hrazdy. Také je třeba počítat s tím, zda je vozíčkář levák, nebo pravák, a podle toho umístit odkládací prostory pro nejdůležitější nástroje, jako jsou nože.

Samozřejmě, že horní skříňky nad kuchyňskou deskou jsou pro vozíčkáře k nepotřebě. Dolní skříňky s vyklápěcími dvířky pomalu také.

  • Vozíčkář koleny narazí do skříňky a ruce má stále daleko od pracovní plochy. Proto musí ke kuchyňské lince přistupovat bokem. Lepší ovšem je, když má pracovní plochu podjezdnou, to znamená, že se pod ni může s vozíkem zasunout.

  • Skříňky jsou lepší s roletkou nebo posuvem

  • Pokud to půjde, využívejte samostatné posuvné boxy na kolečkách

Koupelna

Koupelny musí být dostatečně velké pro otáčení vozíku (viz tabulka). Vše musí být uzpůsobené vyšší vlhkosti, kluzkému povrchu a z toho vyplývajícímu velkému nebezpečí. Na každé zdi by mělo být madlo, kterého se může člověk chytnout. Vedle záchodu, ve sprše, ve vaně i u umyvadla by pak mělo být velké sklopné madlo, které umožní zapření rukou a zvednutí těla. Slova, že méně je někdy více, zde neplatí. Každé místo, kde je možné se podržet, je vhodné.

Dobře udělaná toaleta. Jen držák na papírové ručníky je příliš vysoko. Autor: Thinkstockphotos.com Dobře udělaná toaleta. Jen držák na papírové ručníky je příliš vysoko.Autor: Thinkstockphotos.com

Umyvadlo by mělo být mělké a umístěné asi 80 cm nad podlahu. Jeho průtok by měl být omezen, aby ani na plně vytočené kohoutky necákala voda ven.

Vhodnější než vana je velký sprchový kout s bezbariérovým přístupem, kde je umístěné sklopné sedátko o minimálních rozměrech 40 x 50 cm. Kdo preferuje vanu, může na trhu koupit speciální verze se sedáky nebo dokonce s dvířky.

WC má speciální rozměry. Nemělo by mít nádržku připevněnou přímo k míse. Odstup od boční stěny by měl být minimálně 30 cm a hrana mísy by měla být asi 50 cm nad zemí. Zde jsou nejdůležitější opěrné body, aby vozíčkář mohl přeručkovat na mísu a zpět.

Pamatovat se musí také na drobnosti – toaletní papír by měl být v dosahu, ale ne moc blízko, aby nepřekážel při přemisťování. Stejně tak i záchodová štětka. Zrcadlo by mělo být naklápěcí, všechny potřeby musí být uložené v dosahu. A hlavně zde musí být dbáno s největší péčí na protiskluzovou úpravu podlah.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com