Kdo má domácího mazlíčka, musí chtě nechtě řešit i jeho koupání. A někdy je to trochu oříšek. Jak často zvíře vlastně koupat, aby bylo hygienickým nárokům učiněno zadost, ale zároveň jsme zvířeti neuškodili? A co se zvířetem, které má z vody hrůzu, takže se koupání mění spíš v bitku?

Jak často psa nebo kočku koupat?

Frekvence koupání může být velmi individuální podle druhu, zdravotního stavu a životního stylu zvířete. U psů obecně platí, že to s koupáním nemusíme přehánět, příliš časté mytí by mohlo poškodit psí kůži i srst. Někdy ovšem není zbytí, pokud se pes výrazně ušpiní nebo už je nepříjemně cítit. To potvrzuje i veterinářka MVDr. Pavlína Frajerová ze společnosti PetCenter: „Například v deštivých dnech u malých plemen psů bude koupel nutná prakticky každý den, oproti tomu v létě nemusíme našeho mazlíčka koupat celé týdny. Obecně lze říci, že mazlíčka bez dermatologických problémů není vhodné koupat příliš často,“ komentuje toto téma veterinářka.

Co se týče koček, tam je frekvence koupání ještě nižší, navíc většina koček vodu opravdu nemiluje. Kočka je velmi čistotné zvíře a sama o svou srst prakticky neustále pečuje. U kočky žijící v bytě proto potřeba důkladné koupele téměř nenastává, a i kočky žijící venku, pokud by se výrazně ušpinily, stačí otřít vlhkou žínkou, zbytek si zařídí zvíře samo. I v případě napadení parazity je možné aplikovat antiparazitika, která se obejdou bez mycího procesu.

Co zvířecí koupel vyžaduje

Při koupání domácího mazlíčka si často vystačíte pouze s teplou vodou, která spláchne nečistoty. Ovšem pokud je potřeba důkladnější umytí, sáhněte po šamponu určeném pro zvířata. Tyto šampony mají správné pH odpovídající pokožce zvířete, a nebudou proto jeho kůži dráždit. Nezapomeňte přípravek dobře vypláchnout a zvíře poté důkladně osušte. Obzvlášť v teple při nedostatečném vysušení hrozí zapaření pokožky, z kterého se může vyvinout velmi nepříjemný bakteriální zánět kůže. U malých zvířat či štěňat zase hrozí prochladnutí.

Jak u zvířat překonat strach z vody

Ne všechna zvířata vodu milují, takže se koupání může podobat spíš boji. Veterinářka Frajerová radí postupovat v takovém případě pomalu a klidně. Nemá smysl nutit psa do koupání křikem a hrubou silou, naopak to chce dát si načas a zaujmout pozitivní přístup. „Je určitě vhodné mazlíčka postupně na vodu zvykat. Zpočátku namáčet jen části těla a použít pozitivní motivaci. To znamená chválit a odměňovat za zvládnutí koupele,“ doporučuje veterinářka. Ačkoliv je to u některých zvířat opravdu běh na dlouhou trať, nakonec by se mělo dílo podařit. Jen v opravdu výjimečných případech, kdy se nedaří odpor a strach zvířete dlouhodobě zvládnout, MVDr. Frajerová radí obrátit se na specialistu na zvířecí chování.

Zdroje: zoohit.cz/magazín/psi, zoohit.cz/magazín/kočky, informační materiál společnosti PetCenter