Správná péče o lesklý povrch je velmi důležitá. Prodlužujete tak životnost nábytku a určitě byste chtěli, aby vám vydržel dlouho pěkný a nepoškozený. Zkuste dodržovat těchto pár tipů a uvidíte, že to není tak složité, jak to na první pohled vypadá.

Světlou, nebo tmavou kuchyňskou linku?

Pokud váháte mezi tmavou či světlou kuchyní, pamatujte na to, že v případě lesklých povrchů je praktičtější zvolit světlejší odstíny. Na tmavém povrchu budou otisky prstů a šmouhy více znatelné.

Jak čistit lesklá fóliová dvířka?

Obliba fóliových dvířek vychází především z jejich nízké ceny, dlouhé životnosti a široké škály vzorů. Při nákupu bývají dvířka opatřena průhlednou fólií, která je má chránit před poškozením při přepravě, manipulaci a konečné montáži. Z toho důvodu tuto fólii nesundávejte před dokončením montáže celého kusu nábytku či nábytkové sestavy. Málokdo také ví, že po jejím odstranění by se povrch neměl alespoň čtyři týdny čistit nebo mýt.

Pro běžné čištění pak v žádném případě nepoužívejte prostředky, které obsahují aromatické uhlovodíky, ketony, estery, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 %.

Zdroj: Youtube

Akryláty naimpregnujte

Akrylátové povrchy se pyšní nejen elegantním designem a oslnivým leskem, ale také vysokou odolností. Stejně jako fóliovaná, tak i akrylátová dvířka bývají při koupi potažena ochrannou fólií, která by se neměla sundat dřív než před dokončením celé montáže.

Po sundání fólie se doporučuje jejich povrch naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku s antistatickým přípravkem a nechat několik dní vytvrdnout. Akrylátové povrchy se totiž vyznačují přirozenou pórovitou strukturou a antistatický sprej se do těchto pórů dostane a kompletně je uzavře. Díky tomu je lesklý povrch po vytvrdnutí mnohem odolnější vůči poškození.

Běžné čištění akrylátových povrchů se opět provádí antistatickým sprejem a měkkým bezešvým bavlněným hadříkem. V žádném případě se na ně nepoužívají abrazivní prostředky.

Na stříkaný lak použijte mýdlovou vodu

K čištění lakovaného lesku se používá vlhká utěrka, pro větší účinnost může být napuštěna mýdlovou vodou nebo obyčejným saponátem. Ani v tomto případě se nedoporučuje čištění pomocí agresivních chemických prostředků, jako jsou čističe s obsahem alkoholu, acetonu nebo benzínu, které mohou způsobit ztrátu lesku nebo dokonce nežádoucí barevné změny.

Při poškození či poškrábání laku ho lze opravit rozleštěním, ale to doma sami nejspíš nezvládnete. Změny barevnosti a jiná poškození způsobená nevhodným použitím chemických prostředků bohužel opravit nelze.

Zdroj: bydleni.instory.cz, karelkovac.cz, atan.cz