Pes vydrží bez vody 24 hodin, po této době přichází dehydratace. U jídla je tato prodleva delší. Bez jídla pes vydrží 3 až 5 dnů, ale neměl by zůstat bez jídla déle než 48 hodin. Tyto časy berte pouze jako výchozí bod. Důležité je brát v potaz zdravotní stav, úroveň aktivity a prostředí, ve kterém se pes nachází.

Tohle všechno hraje důležitou roli v tom, jak dlouho vydrží bez jídla nebo vody. Pokud pes nejí nebo nepije déle, měli byste určitě vyrazit k veterináři a zjistit, v čem je problém.

Například štěňata malých plemen jsou často náchylná k hypoglykemii (nízké hladině cukru v krvi), protože regulační mechanismy jejich těla ještě nejsou plně vyvinuty. U některých malých štěňat může být pouhých dvanáct hodin bez potravy fatální záležitost.

Zdroj: Youtube

Pes je zdravý a nechce žrát?

Psi často s jídlem stávkují bez příčiny. A pokud jim nechutná, dokáží být někteří jedinci i velmi zarputilí. Ti největší mlsouni jsou schopni držet hladovku i několik dní! Nejčastěji pes nežere jednoduše proto, že čeká něco lepšího, než jste mu právě nasypali do misky. Zvláště pokud mu dáváte různé pochutiny mimo dobu krmení, tak pravděpodobně neuvidíte velké nadšení ze suchých granulí.

Nechávat stále plnou misku, nebo krmit 1x denně?

Veterináři nedoporučují nechávat psům granule (nebo jakékoliv jiné krmivo) v misce po celý den. Psi patří mezi přirozené lovce, takže jim stačí krmení 1x až 2x za den. Je to pro ně mnohem přirozenější než nonstop raut v podobě plných misek dostupných po celý den. Zvyšujete tím také riziko vzniku nadváhy.

Krmivo by mělo zůstat v misce nejdéle půl hodiny. Pokud se stane, že ho pes nesní, jídlo odstraňte a další porci mu předložte až v obvyklou dobu krmení. Zabráníte tím i vybíravosti psa, který může čekat, jestli mu kromě granulí nepřistane ještě jiná dobrota. A nezkušený páníček pak řeší zdánlivý problém nechutenství, a přitom se často jedná o pouhou vybíravost.

Zdroj: ireceptar.cz, vaschovatel.cz, pethome.cz