1. Modernizujte své spotřebiče: Dnešní spotřebiče využívají až o 60 % méně energie a vody než 10 let staré výrobky, takže se nejprve musíte rozhodnout, zda bude nákup nových spotřebičů levnější, než když si ponecháte své 10 let staré na dalších 5 let. Když nahradíte svoji starou lednici modelem s třídou energetické účinnosti A+++, snížíte spotřebu energie o více než 60 %. To představuje asi 20 000 korun za průměrnou dobu životnosti lednice. Investice se vám tak vrátí.
 2. Neignorujte třídu energetické účinnosti: Úspora energie je úspora peněz. Kromě toho je důležité mít na paměti, že čím více energie uspoříte, tím méně CO2 bude uvolněno do atmosféry, takže snížíte svůj podíl na globálním oteplování a klimatických změnách. Štítek s třídou energetické účinnosti se nachází na spotřebiči nebo uvnitř něj a uvádí energetickou účinnost výrobku na stupnici od G do A, kde A představuje nejnižší spotřebu. Zvyšováním účinností izolací byla stupnice rozšířena na A+ až A+++, které jsou ještě účinnější.
 3. Lednice Autor: Samsung Autor: Samsung

  Používejte spotřebiče s automatickým odmrazováním: Pětimilimetrová vrstva ledu v mrazničce zvýší spotřebu energie o 30 %. Vyberte si tedy mrazničku s automatickým odmrazováním a ušetříte nejen energii a peníze, ale i čas.

 4. Používejte indukční spotřebiče: Indukční varné desky jsou energeticky účinnější než tradiční a ve srovnání s těmi nejlepšími alternativami (keramickými varnými deskami) spotřebují až o 25 % méně energie.
 5. Nemyjte nádobí ručně: Jedním z nejlepších způsobů, jak šetřit energii v domácnosti, je investovat do myčky na nádobí. Dnešní vysoce účinné myčky využívají pouze čtvrtinu vody oproti ručnímu mytí – 15 litrů oproti 60 litrům pro obvyklou dvanáctidílnou sadu. Kromě toho používají méně energie a mycího prostředku. Zvlášť se úspora projeví, pokud připravujete teplou vodu v bojleru.
 6. Nedávejte lednici nebo mrazničku do blízkosti zdroje tepla: např. sporák/vařič či radiátory. Umístěte ji také mimo přímé sluneční světlo. Přílišné teplo snižuje účinnost kompresoru a kondenzátoru a zvyšuje spotřebu energie.
 7. Sprchujte prádlo: Pračky jsou druhým největším konzumentem energie a vody v domácnosti. Zvolte si pračku s funkcí sprchování prádla, která snižuje spotřebu vody a energie o 35 až 50 % na jedno praní. Navíc by pračka měla mít funkci odloženého startu, jež zabrání praní během špičkové spotřeby energie. A vždy perte s plným zatížením!
 8. Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem Bosch WTW86361BY Autor: Bosch Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem Bosch WTW86361BYAutor: Bosch

  Sušte pomocí tepelného čerpadla: Vyberte si sušičku s tepelným čerpadlem. Spotřebuje o 50 % méně energie než starší modely.

 9. Používejte programy „ECO“: Šetří energii a vodu, a tím snižují emise CO2. U kombinovaných chladniček s mrazničkou nastavte termostat asi na +4 až 5 °C pro chladničku a -18 °C pro mrazničku. To jsou optimální teploty pro zajištění dobrých provozních nákladů a nejlepší míry uchování vašeho jídla. Nenastavujte příliš nízkou teplotu, protože rozdíl o 1 °C vede k nárůstu spotřeby energie v průměru o 6 – 8 %.
 10. Pijte vodu z vodovodu: Balená voda je mnoha lidmi vnímána jako bezpečnější a zdravější než voda z vodovodu. V mnoha případech ale voda z kohoutku splňuje přísnější normy čistoty než balená voda – a je ekologicky šetrnější. Jestliže nemůžete žít bez bublinek, kupte si lednici s funkcí sycení vody z vodovodu.