Jako u všeho, je třeba hlavně pořádně myslet a nenechat se napálit. Základní pravidlo zní, nic nedělejte telefonicky. Existuje totiž možnost, že vám někdo zavolá, během hovoru řeknete na nějakou rychle položenou otázku „ano“, a tím jste se dostali do osidel nepoctivých obchodníků. Ti totiž mohou to vaše ano označit za souhlas se zastupováním a změnou dodavatele.

Úplně stejně je třeba doporučit, ať si nikoho nikdy nepouštíte k sobě domů. Nejen že to může být zloděj či tipař, ale hlavně se takových lidí těžko zbavíte. Všechna iniciativa musí vycházet od vás, nikoli od obchodníka. Takže když někdo zazvoní na vaše dveře, klidně si vezměte informační materiály, ale člověka zdvořile odmítněte, zavřete dveře. Pak si v klidu přečtěte nabídku, zkontrolujte ji dle srovnávačů a vyhledejte recenze na onu společnost. Když vám zaklepe na dveře někdo, kdo se bude prezentovat jako zástupce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nebo České obchodní inspekce (ČOI), bude to podvodník. Ani jeden z těchto úřadů nevysílá své pracovníky po domech. Když už někde zjišťujete nabídky a probíráte možnosti, nikdy nedávejte nikomu svoje doklady a nic nepodepisujte. Nabízející může třeba i zdůvodňovat váš podpis tím, že musí nadřízeným doložit, že s vámi mluvil. Ale to je jen podvodná praktika. Neberte si žádné dárky ani zvýhodněné zboží, jako jsou třeba LED žárovky. Uvědomte si, že nikdy nic není skutečně zadarmo. To můžete přijmout, až si jste jisti, že s obchodníkem chcete smlouvu opravdu uzavřít.

Co na to odborníci?

Zeptali jsme se zástupců největších dodavatelů energií, na co by si měli lidé dávat pozor. Přece jen se s takovými praktikami setkávají nejčastěji. „Je třeba dobré ověřit si, zda cena plynu či elektřiny platí po celou dobu platnosti smlouvy, zda dodavatel garantuje, že dodržuje zákonné podmínky pro úpravu cen a smluvních podmínek a jaké poplatky případně bude účtovat,“ říká Tereza Špačková, vedoucí oddělení komunikace a propagace Pražské plynárenské. Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy, shrnuje základní principy pro prakticky každou smlouvu, nejen pro energie: „Ve smlouvě musí být uvedeno, zda je sjednána na dobu určitou, či neurčitou, a také zde musejí být podmínky výpovědní smlouvy. Při uzavírání smlouvy se rovněž nezapomeňte informovat na případné sankční poplatky.“

DODAVATEL, NEBO ZPROSTŘEDKOVATEL?
Strašně důležité je mít se na pozoru, zda dohadujete svou smlouvu s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Dodavatel je zaměstnancem vlastníka licence na dodávky energií, zprostředkovatel jen přeprodává nabídky různých dodavatelů. Právní předpisy jsou pro každého odlišné, především jsou zde značné rozdíly v termínech ohledně odstoupení od smluv. U zprostředkovatele dejte pozor, abyste mu neudělili exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa. Pak by měl volnou ruku kdykoli změnit dodavatele a vy s tím nemůžete nic udělat, protože jste ho vlastně delegovali jako svého zástupce.

Hodně podrobně popisuje praktiky takzvaných „energetických šmejdů“ Roman Gazdík, mluvčí skupiny ČEZ. „Právě do energetiky se přesunuli prodavači hrnců seniorům. A začaly se zde objevovat praktiky, které jsou čistým podvodem a které nepatří do civilizovaného světa 21. století,“ varuje. Děje se to podle něj hlavně při prodeji po telefonu nebo při podomním prodeji. „Zákazníci velice často nevědí, že podepsali novou smlouvu. Nejen že nejsou o této smlouvě informováni, ale je jim to schválně tajeno,“ říká Roman Gazdík. Podvodníci lidem podle něj například dávají k podpisu neexistující protokoly o takzvané kontrole elektroměru nebo účasti v aukci. „Ve skutečnosti například zákazník podepíše plnou moc na dobu neurčitou. Po telefonu se zas podvodníci snaží dotlačit zákazníky k tomu, aby kdykoliv během hovoru řekli, že mají zájem o nabídku. Tento zájem je ovšem podvodníky vydáván za uzavření smlouvy a zákazníkovi poté například přijde rovnou faktura, aniž by jakoukoliv nabídku viděl,“ varuje Gazdík. Velmi důležité je také si ověřit, zda dotyčná firma vůbec využívá podomní obchodníky. Potvrzuje to i Roman Gazdík: „ČEZ podomní prodejce nemá, a pokud nabízí při podomním prodeji někdo elektřinu jménem ČEZ, jde o podvodníka.“ Takové informace získáte na webových stránkách dodavatelů či na infolince.

Právě jste si přečetli článek, který byl součástí většího celku, vyšlého v tištěném časopisu Dům&Zahrada. Pokud byste jej chtěli, můžete si objednat jak samostatné číslo, tak i získat předplatné.

Stáhnout si svůj oblíbený časopis můžete i v elektronické podobě na Alza.cz.