V interiéru to není jen o kombinaci barev, ale také o správném zvolení jednotlivých materiálů. Začněte výběrem hlavního materiálu, který bude dominovat v interiéru. Může to být dřevo, kámen, sklo nebo kov. Hlavní materiál poslouží jako základní prvek, kolem kterého budete „stavět” další dekorativní prvky.

Například hlavním materiálem v horské roubence bude automaticky dřevo. V loftovém bytě v továrně z 20. století bude s největší pravděpodobností kov a beton. Nebojte se však zkoušet. Existují sice zavedené dvojice, které k sobě pasují, nic ale není tesané do kamene. I méně tradiční variace mohou působit neotřele.

Zkuste vytvořit kontrast

Stručný souhrn z článku:

  • V interiérovém designu je klíčový výběr hlavního materiálu, který určí styl prostoru.
  • Hlavní materiál, jako dřevo, kámen, sklo nebo kov, může být doplněn kontrastními nebo harmonickými prvky pro vytvoření zajímavého efektu.
  • Teplé materiály, jako dřevo či textil, vnášejí do interiéru pohodlí, zatímco studené materiály, jako sklo nebo kov, mohou prostor opticky zvětšit a oživit.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Jednou z možností, jak zajímavě kombinovat materiály, stejně jako barvy či textury, je vytvoření kontrastu. Pokud máte interiér s dominantním dřevěným nábytkem, můžete zvolit dekorace a doplňky s hladkými kovovými povrchy pro vytvoření zajímavého protikladu.

Další možností je pak vytvoření harmonie. Zvolte si materiály a dekory, které se vzájemně doplňují a vytvářejí vyvážený celkový dojem. Například v moderním a minimalistickém interiéru můžete kombinovat hladké povrchy se subtilními texturami a jednoduchými vzory.

Zdroj: Youtube

Teplé materiály

Zařizovat interiér teplými materiály, jako je dřevo nebo textil, je nejjednodušší. Opatrně s nimi ale zacházejte v malých prostorách, které je čas od času potřeba rozbít studeným materiálem, aby nepůsobily příliš chaoticky a nesourodě.

Studené materiály

Studené materiály využijte, pokud chcete pokoje provzdušnit. Sáhnout můžete například po sklu, kovech, betonu, cihlách či kameni. Například sklo a zrcadla se hodí do malých bytů a pokojů, kde dokážou prostor opticky zvětšit.

Nicméně velké množství studených materiálů může z pokoje udělat chladné a neútulné místo. Abyste se toho vyvarovali, kombinujte je s teplými materiály. Dobře k sobě jde třeba beton a masiv.

Pokud si nejste jistí, jaké kombinace materiálů a dekorů by mohly fungovat nejlépe, můžete začít postupně. Začněte s menšími změnami, jako jsou nové dekorace, polštáře nebo závěsy. Dávejte jednotlivé materiály k sobě a sledujte, jak na vás působí. Poté můžete postupně přidávat další prvky a sledovat, jak působí dohromady.

Zdroj: iodesign.cz, designportal.cz, designlive.cz