Když se dny zkracují a teplota na teploměru klesá, mnozí z nás cítí potřebu zalézt si doma pod deku s teplým čajem a knihou. Ale proč nevyužít této změny ročního období k tomu, abychom se nejenom zahřáli, ale také trochu uklidili a udělali dobře planetě? Recyklace a minimalizace odpadu může být mnohem zábavnější, než si myslíte!

TOP 5 chyb při třídění odpadu. Neděláte je taky?

Zdroj: Youtube

Listí - přírodní zázrak na našich dvorcích

Opadlé listí je nejen krásnou vizuální podívanou, ale také přírodním materiálem, který lze skvěle využít. Jak? Zkuste kompostování! Opadané listí je skvělým zdrojem uhlíku pro váš kompost a pomáhá vytvářet bohatý a živný humus pro vaši zahradu. Pokud nemáte kompostér, můžete listí také nashromáždit a vytvořit tzv. "listový mulč", který pomáhá udržovat vlhkost půdy a chránit rostliny před mrazem.

Recyklace - nejen papír a plast

Při podzimním úklidu mnozí z nás objevují staré věci, které už nepotřebují. Ale než je vyhodíte, zvažte jejich recyklaci. Staré oblečení může posloužit jako hadry nebo může být darováno potřebným. Elektronika má často speciální sběrná místa. A dokonce i některé neobvyklé položky, jako je nábytek nebo stavební materiál, mohou být recyklovány nebo znovu využity.

Minimalizace odpadu - každý kousek se počítá

Mnoho z nás má tendenci nakupovat více, než skutečně potřebujeme. Když se vám doma válí nepotřebné věci, zkuste je prodat, darovat nebo je vyměnit s přáteli a rodinou. Také si při nákupech dávejte pozor na zbytečné obaly a preferujte výrobky s minimálním balením. Každý krok k minimalizaci odpadu přispívá k lepší budoucnosti naší planety.

Ještě pár drobností

Proč nezačít tím, že si pořídíte znovu použitelnou láhev nebo kelímek na nápoje na cesty? Zapomeňte na jednorázové varianty, které končí na skládkách. A když jde o nákupy, sáhněte po znovu použitelných taškách – a využívejte je nejen v obchodě s potravinami! Vyvarujte se jednorázových obalů na jídlo a nápoje a jednorázových příborů. A pokud jde o nákupy, co takhle sáhnout po věcech z druhé ruky? Kromě toho, že ušetříte, pomůžete i planetě.

Úspory v peněžence díky ekologickému úklidu

Ekologický a promyšlený úklid může nejen prospět naší planetě, ale také vaší peněžence. Když si zvykneme recyklovat a minimalizovat odpad, často zjistíme, že nakupujeme méně zbytečností a místo toho se zaměřujeme na kvalitní a trvanlivé produkty. Kompostování spadaného listí na zahradě nám zase může ušetřit náklady na hnojiva a zeminy, protože vytváříme svůj vlastní bohatý a živný kompost. Opětovné využití starého oblečení nebo věcí, které bychom jinak vyhodili, nám může ušetřit peníze na nákupech nových. A koneckonců, když se vyvarujeme impulzivním nákupům a věnujeme se prodeji, darování nebo výměně věcí, které už nepotřebujeme, můžeme dokonce nějaké peníze vydělat. Udržitelný životní styl není jen o zachování zdrojů; může být také cestou k hlubším úsporám a větší finanční svobodě.

Zdroj: intermountainhealthcare.org, nature.org