Vintage styl vnese do vašeho bydlení duši. Abyste však doma neměli jen plno kýčů, je u tohoto interiérového stylu nutné dodržet pár pravidel. Dnes už zakoupíte vintage nábytek, dekorace a doplňky prakticky kdekoliv.

Mezi oblíbené vintage kousky patří komody, lavice, stoly, židle, skříně, příborníky, ale také doplňky, jako jsou zrcadla a rámy obrazů. Pokud se vám tento styl líbí, nemusíte hned obcházet bazary nebo starožitnictví s nábytkem a doplňky. Dnešní trh nabízí obrovský sortiment zboží ve vintage stylu. U takových nových kousků se vyhnete případným poškozením, která by se na starém nábytku nedala opravit, a také nepříjemným pachovým stopám, které si s sebou starý nábytek nese z půd, sklepů nebo starých nevytápěných domů. Starý i nový nábytek mají samozřejmě své výhody.

Zdroj: Youtube

Interiéru stylizovaného ve vintage dosáhnete několika způsoby. Vintage nábytek můžete umístit do moderního, ale také do stylizovaného interiéru. V moderním interiéru vsaďte na kontrast, charakteristickým znakem je zde kombinace protikladů.

Neutrální barevnou paletu doplňte výraznějšími barvami vintage nábytku. Vyzkoušet můžete také pravidlo 80 : 20. To znamená, že 20 % zařízení budou tvořit vintage kousky. Může jít o velké komody a příborníky, ale také doplňky jako vázy, rámy, lampy a podobně.

Co to vlastně je vintage nábytek?

Vintage nábytek je označení pro nábytek, který byl vyroben nebo připomíná nábytek vyrobený v minulosti a má charakteristický styl a design, který se vyznačuje jedinečností a originalitou. Vintage nábytek může být z různých období, například z 50. až 70. let 20. století, a může být vyroben z různých materiálů, jako jsou dřevo, kov, sklo nebo textilie. Vintage nábytek se často vyznačuje ruční výrobou, kvalitními materiály a detaily, které jsou dnes často nedostupné. Vintage nábytek se často používá k vytvoření retro nebo industriálního stylu v interiéru.

U interiéru, který bude celý stylizovaný jako vintage, vsaďte na několik klíčových prvků – jedním z nich je pravá dřevěná podlaha nebo její laminátová imitace – ideální jsou širší prkna s výraznější kresbou dřeva nebo opotřebovaným vzhledem. Tento styl se hodí prakticky do každé místnosti, může se tedy prolínat celým interiérem.

Pro nábytek ve vintage stylu je charakteristické, že působí, jako by byl vyroben ze starších kousků dřeva, a má patinu, která je vlastně jeho dekorací. Takové rustikální kousky dobře zapadnou i do venkovských interiérů. Vítaná je i bílá barva nábytku, která je u tohoto stylu oblíbená. Nemusíte se ale bát ani pastelových či výrazných sytých barev na solitérech. Pokud plánujete více vintage prvků u sebe, ať se odlišují materiálově i barevně. Na dřevěnou komodu přece nepostavíte vintage lampu na dřevěném podstavci s hnědým stínidlem, aby zanikla.

Zdroj: domov21.cz, homeincube.cz