Taky jste si všimli, že i ty nejkrásnější obklady a dlažby ztrácejí svůj půvab, když špatně drží, odpadávají nebo se jejich šedé spáry drolí? Výzkum společnosti LASSELSBERGER, a. s., divize stavební hmoty ukázal, že v 85 % případů je na vině špatně zvolená kombinace keramiky, lepidla a spárovací hmoty. Proto se, jako největší výrobce těchto materiálů u nás, rozhodl nabídnout odborníkům i laikům pomocnou ruku a na září a říjen pod sloganem „LEPIDLO & SPÁRU – KUPUJTE V PÁRU“ vyhlásil praktickou akci, která má zamezit nesprávnému kombinování lepidel a spárovacích hmot.

Jdeme do tohoUž jste se rozhodli, že právě podzim bude u vás ve znamení nového obkladu nebo dlažby? Plánujete rekonstrukci kuchyně či koupelny nebo už máte dost koberců a celý obývací pokoj bude zdobit elegantní dlažba? Jestliže odpověď zní ano, potom nastává krok druhý: výběr materiálu. Než začneme s pokládáním obkladů nebo dlažby, musíme mít nejprve jasno v tom, zda půjde o exteriér či interiér a jaké další speciální nároky budou na povrch kladeny. Podle toho vybereme obklady nebo dlažby a zvolíme příslušné materiály. Nejpestřejší nabídku dnes na trhu nabízí společnost LASSELSBERGER, a. s., pod značkou CEMIX.

Lepidlo je gruntOdborník ví, že se nejedná o lepidlo v tubě nebo sklenici, ale o speciální práškový či pastový materiál určený pro přilepení keramických dlaždic nebo obkladů k podkladu. U Cemixu je třídí a charakterizují takto:

STANDARD – Průmyslově vyráběné mrazuvzdorné lepidlo určené pro lepení nasákavých keramických obkladů a dlažeb ve vnitřním prostředí. Při lepení dlažby je lepidlo určeno pouze pro prostory zatěžované pohybem osob.

PLUS - Mrazuvzdorné lepidlo pro lepení keramických obkladů a dlažeb ve vnitřním i vnějším prostředí. Při lepení dlažby je lepidlo určeno pouze pro prostory zatěžované pohybem osob, pro slinuté dlažby pouze ve vnitřním prostředí. Lepidlo lze použít na lepení polystyrenu (mimo pohledových polystyrenových obkladů).

RAPID - Lepidlo pro lepení keramických dlažeb ve vnitřním i vnějším prostředí tam, kde je vyžadována rychlá pochůznost (schodiště, chodby apod.) za provozu.

FLEX - Mrazuvzdorné lepidlo určené pro lepení všech typů keramických obkladových materiálů a dlažeb ve vnitřním i vnějším prostředí, včetně materiálů s extrémně nízkou nasákavostí (např. vysoce slinutých dlaždic a desek z přírodního kamene), k lepení na obtížně obkladatelné podklady (staré dlažby, betonové prefabrikáty, litý železobeton apod.) a na takové podklady, u kterých dochází k rozměrovým změnám v důsledku velkého tepelného pnutí (např. u vytápěných keramických podlah nebo u osluněných teras až do teploty +70 °C).

Spárování – třešnička na dortuProtože nikdo nechce dělat práci dvakrát, lze předpokládat, že bylo použito přesně to správné lepidlo na správném místě. Vše drží, ale zatím na to není pěkný pohled. Teď nastupuje fáze dvě – spárování. Nejenže dodá elegantní vzhled (anebo špatně provedené jen starosti), ale může i výtvarně dotvořit celý prostor. Nezdůrazňujeme to náhodně, ale pro jistotu připomínáme, že v dnešní době již nemusíme volit pouze mezi šedou a bílou spárovací hmotou nebo jejich odstíny. Kombinace barev spárovacích hmot mohou být různé, ale stále je nejoblíbenější styl „tón v tónu“. Tedy kombinace tmavomodrých spár s bleděmodrými dlaždicemi, dále variace zelených a hnědých barev.

Je z čeho vybíratMůžete to mít doma jako na fotografii z časopisu, stačí, když sáhnete například po typu COLOR, který je určen pro vnitřní užití a jeho paleta nabízí 25 barevných odstínů. Tím možnosti výběru nekončí! Ke spárování velkoformátových dlažeb se širokou spárou, a to uvnitř i venku, je pro změnu nejvhodnější typ WIDE nabízený na českém trhu v 9 barvách. Pro tepelně namáhané povrchy, místa, kde dochází ke změnám napětí povrchů - jako například u vytápěné podlahy, osluněných balkonů či teras – se primárně doporučuje použití spárovací hmoty FLEX, která je rovněž k dispozici v 9 barevných variantách. To je lákadlo pro architekty! Ale své si u značky CEMIX najdou i projektanti technických staveb. Speciálním požadavkům na chemickou odolnost povrchů vyhovuje například typ spárovací hmoty EPOXY, která byla vyvinuta na bázi epoxidových pryskyřic. Tato hmota je primárně určena k vodotěsnému spárování glazovaných obkladů stěn a podlah se šířkou spáry 3 - 20 mm, zejména tedy pro bazény, balkóny, terasy a provozní haly v laboratořích či potravinářských a chemických provozech. Dokonce i u hmoty vytvořené přímo pro potřeby náročných provozů je možné vybírat ze 4 barev.

Lepidlo & spáru – kupujte v páru!Jak jsme řekli v úvodu, u Lasselsbergerů chtějí, abyste si dlouho užívali potěšení z dobře položených obkladů a dlažeb, a tak pro vás mají skvělý návrh. Zakupte si v období od 1. září do 31. října 2005 u prodejců stavebních materiálů některé z lepidel CEMIX spolu se spárovací hmotou CEMIX, získejte o výrobcích značky CEMIX co nejvíce informací a odpovězte co nejpřesněji na otázku: Jaké druhy stavebních materiálů zahrnuje sortiment značky CEMIX? Obchodní společnost LASSELSBERGER, a. s., divize stavební hmoty, jako vyhlašovatel této spotřebitelské soutěže, vybere z vámi zaslaných vyplněných soutěžních lístků nejpřesnější odpovědi na uvedenou otázku a ocení je zajímavými cenami v celkové hodnotě 75 tisíc korun.

-www.cemix.cz-