Ceny bytů i domů v republice rychle rostou. Tyto rekordní ceny (ale i jiné důvody) vedou spoustu majitelů bytů k tomu, aby je prodali. Mnohdy za o dost vyšší částky, než za kolik byty či domy v minulosti koupili. Patří mezi ně i ti, kteří mají na své byty sjednanou hypotéku. Naštěstí pro vás – prodej bytu zatíženého hypotékou není nic složitého.

Prodej bytu Prodej bytu Autor: shutterstock.com

Jak na prodej bytu s hypotékou

Prodat dům či byt, na který máte hypotéku, můžete ještě před tím, než úvěr splatíte. Musíte však myslet na to, že jde o zdlouhavý proces plný papírování a schvalovacích procesů ze strany banky. O vašem úmyslu prodat byt svoji banku informujte co nejdříve – každá banka tento typ prodeje nemovitosti řeší jinak. Dále si nastudujte podmínky banky, u které máte hypotéku zřízenou.

Při prodeji domu či bytu zatíženého hypotékou si můžete vybírat z několika možností:

  • prodej bytu kupujícímu s hotovostí,
  • převod vaší hypotéky na kupujícího,
  • kupující si sjedná novou hypotéku u stejné banky,
  • kupující si sjedná novou hypotéku u jiné banky.

Prodej bytu kupujícímu s hotovostí

Nejjednodušší (ale nejméně pravděpodobný) scénář je, když si váš byt bude chtít koupit někdo, kdo má celou částku k zaplacení bytu u sebe. V tuto chvíli vám odpadne spousta papírování – po uzavření rezervační smlouvy se částka, za kterou byt prodáváte, rozdělí na dvě části. Jedna část pokryje zbytek vaší hypotéky, druhou dostanete vy.

Čtěte také

Eiffelova věž v Paříži

Čtěte také

6 nejslavnějších architektů světa

Převod vaší hypotéky na kupujícího

Pokud nemá kupující hotovost, můžete na něj převést svoji hypotéku – s tímto musíte souhlasit vy, kupující i banka. V tomto případě hypotéku přebere kupující za stejných podmínek, za kterých jste ji měli vy. Jde o řešení, které je pro kupujícího občas výhodné, jindy zase ne. Tímto způsobem se můžete vyhnout poplatkům za předčasné splacení hypotéky, ale i novému odhadu ceny nemovitosti.

Kupující si sjedná novou hypotéku u stejné banky

Další možností pro kupujícího je sjednání nové hypotéky u stejné banky, u jaké máte hypotéku vy. Banky v tomto případě často odpouštějí část poplatků, protože nepřijdou o klienta, jen jej nahradí někdo jiný. I převod nemovitosti je pak jednodušší.

Kupující si sjedná novou hypotéku u nové banky

Poslední variantou je, že si kupující na prodávaný byt vezme novou hypotéku u jiné banky než vy. Jde o nejkomplikovanější možnost, která zahrnuje spoustu papírování. V procesu nebudete jen vy a kupující, ale také vaše a jeho banka. Původní banka musí souhlasit s tím, že bude mít nový poskytovatel hypotéky zástavní právo k nemovitosti a nejspíš se nevyhnete poplatkům spojeným s předčasným splacením úvěru a novému odhadu nemovitosti.

Zdroj: finance.cz