Ceny bytů i domů v republice rychle rostou. Tyto rekordní ceny (ale i jiné důvody) vedou spoustu majitelů bytů k tomu, aby je prodali. Mnohdy za o dost vyšší částky, než za kolik byty či domy v minulosti koupili. Patří mezi ně i ti, kteří mají na své byty sjednanou hypotéku. Naštěstí pro vás – prodej bytu zatíženého hypotékou není nic složitého.

Jak na prodej bytu s hypotékou

Prodat dům či byt, na který máte hypotéku, můžete ještě před tím, než úvěr splatíte. Musíte však myslet na to, že jde o zdlouhavý proces plný papírování a schvalovacích procesů ze strany banky. O vašem úmyslu prodat byt svoji banku informujte co nejdříve – každá banka tento typ prodeje nemovitosti řeší jinak. Dále si nastudujte podmínky banky, u které máte hypotéku zřízenou.

Při prodeji domu či bytu zatíženého hypotékou si můžete vybírat z několika možností:

  • prodej bytu kupujícímu s hotovostí,
  • převod vaší hypotéky na kupujícího,
  • kupující si sjedná novou hypotéku u stejné banky,
  • kupující si sjedná novou hypotéku u jiné banky.

Prodej bytu kupujícímu s hotovostí

Nejjednodušší (ale nejméně pravděpodobný) scénář je, když si váš byt bude chtít koupit někdo, kdo má celou částku k zaplacení bytu u sebe. V tuto chvíli vám odpadne spousta papírování – po uzavření rezervační smlouvy se částka, za kterou byt prodáváte, rozdělí na dvě části. Jedna část pokryje zbytek vaší hypotéky, druhou dostanete vy.

Převod vaší hypotéky na kupujícího

Pokud nemá kupující hotovost, můžete na něj převést svoji hypotéku – s tímto musíte souhlasit vy, kupující i banka. V tomto případě hypotéku přebere kupující za stejných podmínek, za kterých jste ji měli vy. Jde o řešení, které je pro kupujícího občas výhodné, jindy zase ne. Tímto způsobem se můžete vyhnout poplatkům za předčasné splacení hypotéky, ale i novému odhadu ceny nemovitosti.

Kupující si sjedná novou hypotéku u stejné banky

Další možností pro kupujícího je sjednání nové hypotéky u stejné banky, u jaké máte hypotéku vy. Banky v tomto případě často odpouštějí část poplatků, protože nepřijdou o klienta, jen jej nahradí někdo jiný. I převod nemovitosti je pak jednodušší.

Kupující si sjedná novou hypotéku u nové banky

Poslední variantou je, že si kupující na prodávaný byt vezme novou hypotéku u jiné banky než vy. Jde o nejkomplikovanější možnost, která zahrnuje spoustu papírování. V procesu nebudete jen vy a kupující, ale také vaše a jeho banka. Původní banka musí souhlasit s tím, že bude mít nový poskytovatel hypotéky zástavní právo k nemovitosti a nejspíš se nevyhnete poplatkům spojeným s předčasným splacením úvěru a novému odhadu nemovitosti.

Zdroj: finance.cz