Nerezové zábradlí se skládá jako stavebnice – vyberete si jednotlivé komponenty, výrobce pohlídá, aby všeho bylo dostatek.

Na trhu je možné si objednat buď zábradlí dělané na míru, nebo stavebnicové systémy (například J.A.P.). Obě verze pak můžete zkusit sami instalovat, nebo si pozvat odborníky. I těm ale můžete koukat pod ruce a kontrolovat, zda to dělají správně.

Zaměření a výběr komponent

Po zaměření schodiště stanovte potřebný počet sloupků podle délky vašeho zábradlí (standardní vzdálenost sloupků je 1 m). Rozhodněte se pro typ ukotvení sloupku (do boku nebo na horní plochu schodu). Horní madlo je pro venkovní variantu vždy nerezové. Vybrat si můžete i typ výplně: nerezové pruty, splétaná lanka či skleněné výplně vyrobené z bezpečnostního skla, které nemusí být jen čiré, ale i mléčné nebo tónované. Jednotlivé komponenty můžete dle libosti kombinovat, takže fantazii se meze opravdu nekladou. Ke každému lanku, tyči a madlu je ještě nutné zakoupit koncovky, které jsou používány vždy na začátku a na konci zábradlí. „Pokud si nejste jisti, kolik sloupků a jaký rozměr madla zvolit, nechte si prostor zaměřit našimi techniky. Na základě získaných údajů vám připraví grafický návrh, po jehož odsouhlasení k vám doputuje kompletní dodávka připravená k namontování,“ říká Jakub Colon, obchodně-technický poradce společnosti J.A.P., která se výrobou nerezového zábradlí s dlouholetou tradicí zabývá.

Nářadí a pomůcky

Součástí dodávky jsou vždy objednané komponenty zábradlí, montážní nákres, speciální lepidlo určené pro spojování nerezového materiálu a ochranný přípravek – olejíček, který nerez chrání před deštěm, sněhem, ale i mechanickými oděrkami.

Pokud si budete chtít zábradlí montovat sami, pak z vaší dílny využijete standardní nářadí – šroubovák, plochý klíč, šestihranný imbusový klíč, příklepovou a ruční vrtačku. Pro kotvení zábradlí je třeba zakoupit závitové kotevní tyče (pro každý sloupek dva kusy) a kloboukové matky. Vše musí být z nerezového materiálu, aby nedocházelo ke zrezivění! S kotvením nám pomůže tzv. chemická kotva určená pro venkovní použití. Chemická kotva je v podstatě dvousložkové chemické lepidlo, které závitovou tyč ve vrtaném otvoru pevně a rychle ukotví. Vždy je třeba volit variantu přípravku pro venkovní použití. S tou se dá pracovat až do minus 15 stupňů Celsia. Chemická kotva zajistí potřebnou pevnost zábradlí.

Montáž zábradlí krok za krokem

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

1. Zkontrolujte úplnost dodávky a pečlivě prostudujte technický výkres. Pokud budete kotvit zábradlí i k fasádě, je třeba dát pozor a vzít v potaz případné zateplení (vhodná je speciální kotvící hmoždinka) nebo třeba elektrické vedení.Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

2. Vyznačte si místa, kde budete sloupky na podestě kotvit. Každý sloupek je kotven na dvou místech za pomocí tzv. paty, která se nachází ve spodní části sloupku. Pozor – rozměřujte s naprostou přesností a vše kontrolujte za pomoci vodováhy.

Pokud chcete ušetřit místo, volte kotvení sloupku boční. Varianta kotvení na horní plochu schodu nebo podesty je na místo náročnější. V případě bočního kotvení si naměřte rozteč mezi otvory v patce. Vzdálenost od horního okraje schodu/podesty volte cca 5 cm od okraje podesty.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

3. Na řadu přichází důležitá fáze vyvrtání děr pro závitové tyče, kterými sloupky ukotvíme k podestě. Pozor: Podle typu zdiva zvolte správný způsob vrtání! Vyvrtat je nutné otvor o hloubce cca 12 centimetrů. Při vrtání neopomeňte chladit vrták – nástavec, ideálně to půjde s rozprašovačem.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

4. Na závěr vrtání nezapomeňte vyfouknout z otvorů všechen prach! Pokud byste toto neudělali, hrozí, že se chemická kotva – „lepidlo“ obalí prachem a vůbec neupevní závitovou tyč v otvoru.
Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

5. V další fázi aplikujeme chemickou kotvu. Pozor, pracujte rychle. Lepidlo již několik vteřin po nanesení zasychá. Každý otvor vyplňte ze 2/3 lepidlem, a poté do něj hned zasuňte závitovou tyč. Ta bude vyčnívat z otvoru – délku vyčnívající části spočítáte sečtením tloušťky patky a kloboučkové matky. V našem případě je to délka přes dva centimetry.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

6. Na závitové tyče nasaďte patku se sloupkem – a vše upevněte kloboučkovými matkami. Matky nedotahujte úplně na doraz. Vždy si zkontrolujte vodováhou, že je sloupek v rovině. Až poté vše finálně dotáhněte.

Nejen u starších staveb, ale také u novostaveb občas tu a tam řemeslníkům „ujelo“ pár centimetrů. Proto vždy platí, že tzv. vodorovnost sloupků je dobré posuzovat nejen na základě vodováhy. Od zábradlí si několik metrů poodstupte a prohlédněte si ho ze všech stran – zda je „vodorovné“ vzhledem k podestě, nebo fasádě domu. V některých případech se vyplatí bublinku ve vodováze mírně posunout.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

7. Sloupky jsou ukotveny a my se budeme věnovat madlu. Jeho ukotvení ke sloupku se děje pomocí tzv. krčků, které tvoří vršek každého sloupku. Krčky si můžete výškově nastavit, a doladit tak celkovou výšku zábradlí podle svých potřeb.Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

8. Madlo je ke krčkům kotveno ve dvou místech za pomocí šroubků. Nejdříve si madlo položte na krčky. Neumisťujte ho ale příliš blízko k fasádě! Na konec madla totiž ještě patří záslepka, která čítá také několik milimetrů. Jakmile máte madlo finálně usazené, za pomoci fixu udělejte přes otvory v krčku na madle značky, do kterých později vyvrtáte závitové otvory.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

9. Vyvrtání otvorů do zábradlí – je ideální za pomoci speciálních držáků, které zaručí, že se vám kulaté zábradlí nevymkne z rukou a dále, že budete vrtat rovně a na správném místě. Při vrtání otvorů do nerezového madla doporučujeme použít tzv. řezný a vrtací olej ve spreji. Ten obsahuje mazací složku (vrtat vám půjde snadněji) a chladicí složku, která dokáže vrták ochladit.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

10. Madlo opatřete záslepkou. Upevněte ji za pomoci speciálního lepidla na nerez. Tím potřete vnitřní stranu madla a záslepku do něj zasuňte. V této fázi můžete zábradlí posadit na krčky a upevnit šroubky.
Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

11. Pokud je zábradlí nějak zalomeno, stejně jako v této realizaci, je třeba také madlo tomuto tvaru přizpůsobit. K lomení madla slouží tzv. spojky, které spojíte s ostatními částmi madla opět za pomoci speciálního lepidla na nerez. Pozor! Jedinými komponenty nerezového zábradlí, které bude na místě možná třeba upravit, je madlo, popřípadě výplň. Již z výroby jsou oba typy těchto komponentů dodávány o několik centimetrů delší, než je udáno v objednávkovém listě. Je to z toho důvodu, že při reálné montáži vždy může dojít k nějakým drobným změnám – např. pohledově potřebujeme posunout prutovou výplň blíže k fasádě, nebo třeba zábradlí chceme raději nechat na konci delší, nikoliv jej zakončit přesně s výplní. K úpravě rozměrů poslouží buď ruční - ideálně však elektrická pilka na kovové materiály,“ dodává pan Jakub Colon z J.A.P.

Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

12. Na řadu přichází montáž výplně. V našem případě jde o nerezové pruty. Ty jsou ke sloupkům upevněny díky kotvám, určeným přímo na tento typ výplně. Konce prutů je třeba opatřit nerezovou koncovkou, která nedovolí, aby se do prutů dostala vlhkost, nečistoty. A samozřejmě jde také o pohledovou záležitost.


Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

Montujete si zábradlí a lom ohybu vaší prutové výplně a madla není zcela ideální či nekopíruje úhel ohybu vašeho schodiště? Častokrát se na nás obraceli naši zákazníci s podobným problémem. Vše vyřeší koupě jednoho dílku z našeho zábradlí stavebnicového typu. Jde o tzv. nerezovou 3D spojku sloužící k jednoduchému propojení dílčích prutů výplně zábradlí nebo madla. Při nasunutí prutu nebo madla lze tuto spojku silově ohnout a nasměrovat k přesně potřebnému sklonu.


Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

13. Pruty se kotvami vždy prostrčí – zkontrolujeme vodorovnost prutů vůči madlu a podestě, a poté utáhneme kotvu imbusovým klíčem. Lepidlem na nerez materiál připevníme na konec každého prutu koncovku.


Montáž nerezového zábradlí Autor: JAP FUTURE Autor: JAP FUTURE

Abychom nemuseli každou koncovku nebo 3D spojku držet a čekat, až lepidlo vytvrdne, zafixujte je k prutu ještě papírovou lepicí páskou. Ta zajistí, že se komponent nepohne a dobře k prutu přilne. Tento typ lepidla tuhne v závislosti na počasí přibližně 24 hodin. Poté můžete papírovou lepicí pásku sundat.


Na závěr: Součástí každé dodávky je speciální přípravek na nerez, kterým zábradlí na závěr doleštíte a zároveň na něm vytvoříte ochranný film, který ho ochrání před nepřízní počasí.