Jedlá soda je zdrojem sodíku a je mnohými odborníky doporučována na hubení hmyzu a plísní, pro lepší chuť rajčat i podporu růstu. Jak to s ní je ve skutečnosti? Některé skvělé triky, jak využít jedlou sodu v zahradě, se dozvíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Je jedlá soda dobrá pro rostliny?

Tento hydrogenuhličitan sice obsahuje sodík prospěšný pro rostliny, ale nic se nemá přehánět. Jeho velké množství v půdě může rostliny poškodit, či dokonce zabít. Jedlou sodu v tekutém ani práškovém stavu se tak nevyplatí používat ani pro hubení plevele a hnojení. Sodík rozpustný ve vodě se pravděpodobně dostane i ke vzdálenějším kořenům – jak to s takovými rostlinami dopadne, si už dokážete vyvodit.

Naopak tohoto poznatku můžete využít při hubení plevele v chodníku, kde nehrozí zásah ostatních rostlin.

Funguje jedlá soda proti hmyzu a plísním?

Někteří obchodníci vám doporučí jedlou sodu jako účinný insekticid. Proti otravnému hmyzu vám opravdu tyto směsi pomohou, avšak kromě jedlé sody je tvoří také oleje, které zabijí hmyz samy o sobě. A k nim nepotřebujete jedlou sodu.

Růst plísní třeba na listech se vám pomocí této soli podaří zastavit, ale napadenou rostlinu jedlá soda nevyléčí. Raději využijte uhličitan draselný.

Vyrovnám s jedlou sodou pH půdy?

Přidáním jedlé sody do půdy vyrovnáte její pH. Už jste tuto větu někde četli? Pak vězte, že kyselost a zásaditost jedlá soda neovlivní. Přeměna pH půdy závisí na spoustě různých látek a podmínkách, ale změna není trvalá. Jedlá soda je zásaditá, ale také rozpustná a následně se dokáže snadno vázat na další látky. Takže v zemi nevydrží dostatečně dlouho, aby to rostlinám pomohlo. Raději na své zahradě vysaďte takové rostliny, které dané podmínky snesou.

Zdroje: gardenmyths.com, empressofdirt.net, familyhandyman.com