Z některých materiálů s velmi hladkým povrchem, jako je sklo, se vosk dostává poměrně snadno, protože se nevpíjí přímo do nich. Odstraníme ho celkem snadno nožem, přičemž raději použijeme kulatý, abychom povrch nepoškrábali. S pozůstalou mastnou skvrnou si pak poradí mýdlová voda, ocet, případně líh nebo dětské vlhčené ubrousky, které se v domácnosti obecně osvědčily jako všestranný čistič.

Vosk z nábytku odstraníme šetrně tak, že ho zlehka nahřejeme fénem, až se rozpustí. Pak ho setřeme hadříkem a na zbylou mastnotu opět použijeme některý z výše zmíněných domácích odmašťovačů.

Skvrny od vosku Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Horší je to přirozeně s textiliemi, do kterých se vosk vpije a nejde jen tak setřít, ani když ho nahřejete. Zde pomůže žehlička a savý papír, popřípadě papírové utěrky. Nejprve se pokusíme odstranit co nejvíce ztuhlého vosku kulatým nožem, potom textilii podložíme několika papírovými utěrkami a jednu nebo dvě přiložíme k materiálu svrchu. Postižené místo pak přejíždíme lehce nahřátou žehličkou. Roztavený vosk se bude vpíjet do utěrek, které podle potřeby vyměníme. Postup opakujeme, dokud skvrna zcela nezmizí.

Čtěte také

Hrnce a pánve

Čtěte také

Jak udržet hrnce jako nové: každý materiál si žádá jinou péči

Textilii nakonec dočistíme přípravkem na skvrny vhodným pro daný materiál, v případě koberce nebo sedačky můžete opět vyzkoušet i "zázračné" dětské ubrousky. Oblečení či ubrus vypereme na nejvyšší teplotu, kterou daná látka dovolí, v případě bílé textilie zapojíme do boje i bělidlo.