V každé domácnosti se najde nějaký ten čalouněný nábytek, ať už je to sedací souprava, postel, židle, křeslo, či taburet. Ačkoliv je kostra nábytku většinou v pořádku, na čalounění se používání znatelně podepisuje.
Bez ohledu na to, zda máte nový, nebo starší kus nábytku, je namístě ho jednou týdně vysávat. K tomu vám pomohou speciální násady na čalounění, které jsou často součástí vysavače. Vysavač nastavte na minimum, přičemž byste neměli vysávat příliš násilně. Čalouněný nábytek se nedoporučuje klepat, kartáčovat i jinak dřít.
Základem je pravidelná péče
Potahy z bavlny jsou náchylné na větší znečištění a vyžadují detailní údržbu. Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, je lepší si opatřit potah, který se dá snímat a vyprat v pračce. Doporučuje se vybrat si spíše materiál, který odpuzuje tekutiny, a ty se nevsáknou do látky. Na odstranění tekutin z voděodolných čalounění vám úplně postačí suchý hadr.
Když se vám už podaří něco vylít nebo ušpinit, určitě nečekejte s čištěním. Nejlepší je všechno čistit ihned, jedině tak na povrchu nezůstane žádný flek. Většina potahů je také speciálně upravená, aby aspoň zčásti zabránila proniknutí nečistot dovnitř vláken. Pokud se vám podaří rychle zareagovat, rozlitou tekutinu vám bude stačit jen „odsát“ papírovými utěrkami.
V případě, že už se stihlo něco nasát do potahu, papírovou utěrku jen přiložte a přitlačte na mokré místo, aby se tekutina mohla nasát. Nikdy však potah nedrhněte, protože by se tak nečistoty mohly dostat hlouběji. U tužších skvrn se řiďte doporučeními výrobce.
Vyhněte se použití chemických látek na bázi benzínu a rozpouštědlům
Pokud chcete použít nějaký přípravek, nejdříve si ho zkuste na malém kousku potahu (zespodu nebo zdola), abyste se ujistili, zda vám přípravek nepoškodí celé čalounění. Ideální je koupit si speciální a šetrný čisticí prostředek, který je přímo určený na čalouněný nábytek. Vyhýbat byste se měli i častému a intenzivnímu drhnutí kartáčem, kuchyňskou houbou nebo drátěnkou. I když vám mohou jít zaschlé skvrny tímto způsobem odstranit snáze, docílíte jedině poškození látky. Důležité také je, abyste čistili vždy ve směru čalounění.
Jak odstranit krev z čalouněného nábytku
Krev na čalouněném nábytku dokáže vyvolat paniku. Na znečištěný kus od krve nejprve použijte čistou studenou vodu a jemný hadřík. Tímto způsobem se zbavíte největší nečistoty. Následně do čisté vody nalijte malé množství citronové šťávy. Doporučuje se přibližně 1 čajová lžička na 100 ml vody. Dále jemnými krouživými pohyby vyčistěte zašpiněné místo, ale pozor, látka se však nesmí v žádném případě promočit.
Jak odstranit skvrny od vína či kávy
Pokud vám víno nešťastnou náhodou neskončí v ústech, ale na sedačce, postižené místo nejprve vysušte papírovými ubrousky a následně posypte co nejdříve solí, která pohltí zbylou vlhkost. Nechte účinkovat cca hodinu a na skvrnu následně použijte minerálku. Mokré místo opět odsajte papírovou utěrkou.
Jak odstranit zápach z čalouněného nábytku
V první řadě platí, snažte se domácí zvířata udržovat co nejvíce v patřičné vzdálenosti od čalouněného nábytku. Pokud sedačka nasaje pachy domácích zvířat, pak pokropte pohovku jedlou sodou, nechte přes noc a ráno vysajte. Toto ošetření nepoškodí látku a přitom obnoví čerstvost tkaniny.
Zdroj: veselebydleni.cz, nabytekmikulec.cz