Suché kořeny a napité listy jsou důležité

V průběhu léta je sukulentům nejlépe venku – na zahradě, balkonu či terase. Venku je můžete nechat i v průběhu září, kdy se díky klesajícím teplotám začnou barvit do červených tónů. K jejich zazimování přistupujte v říjnu. V tuto chvíli je nutné mít rostliny, které budete stěhovat, připravené. To znamená kořeny v suchu a listy nasáklé vodou.

V českých podmínkách je téměř nemožné dopřát sukulentům to, co milují – teplo, slunce. I proto jim musíme najít ten nejméně „bolestivý“ způsob, jak přežít.

Jak zazimovat sukulenty

Od konce září postupně omezujte dávky vody a prodlužujte intervaly v zalévání. Nikdy však nepřestaňte zalévat úplně, jinak sukulent uschne. Dávky vody snižujeme také proto, že už bývají chladnější rána, a substrát při postupném úbytku slunečních paprsků vysychá čím dál pomaleji.

Sukulenty jsou známé tím, že milují světlo. I proto jim ho dopřávejte maximální množství také v zimě. Ideální stanoviště je na parapetu za oknem, pravidelně je zalévejte, aby neuschly vlivem topení. Mezi další vhodná místa patří zimní zahrady, skleníky, ale i prosklené verandy. U starších bytů jsou ideální meziokenní prostory.

V průběhu zimy nehnojte. Snažte se o to, aby v zimě rostly co nejméně. Rostliny si potřebují odpočinout, zima je v tomto směru ideální.

Pozor na uschlé listy

Pokud ze sukulentu v průběhu zimy opadají nějaké listy, odstraňujte je, aby se rostlina nevysilovala – mohou ji napadnout škůdci, vlnatka a další. Uvadlé části z rostlin nikdy neodstraňujte násilím, protože vzniklé rány se mohou snadno stát vstupní branou pro plísně.

S opětovným stěhováním sukulentů ven čekejte do doby, než se teploty ustálí. Každý sukulent vyžaduje jinou teplotu, tu si musíte nastudovat.

Zdroj: sukulenty.estranky.cz, regiony.irozhlas.cz